Kiedy przycinać tuje? To ostatni moment, żeby zadbać o rośliny przed zimą

Zastanawiasz się jak zadbać o rośliny przed zimą? Wbrew pozorom, jesień nie jest najlepszym momentem do zabezpieczenia ich przed mrozem. Pogoda o tej porze roku bywa złudna, co może zaszkodzić drzewom i krzewom. Kiedy przecinać tuje? Okazuje się, że to ostatni dzwonek.

Tuje to specyficzne rośliny. Ich przycinanie jest konieczne, ale nie tylko z powodu walorów wizualnych. Zazwyczaj tuje czyli żywotniki przycinamy głównie po to aby nadać im odpowiedni kształt i utrzymać ich rozmiar, jednak częstotliwość przycinania zależy od odmiany i przeznaczenia tych roślin. Przycinanie tuj ma także znaczenie pielęgnacyjne. Sprawia, że rośliny są zdrowe i mogą znów odżyć na wiosnę. Sprawdź, kiedy przycinać tuje i jakie mogą być konsekwencje zbyt późnego przycinania tych roślin. 

Zobacz wideo Zioła w domowej kuchni - jak przedłużyć ich żywotność, hodować i mrozić

Kiedy przycinać tuje? Są tylko dwa takie momenty w roku

Tuje, czyli żywotniki poddajemy zabiegom pielęgnacyjnym dwa razy w roku. Pierwszy termin, to wczesna wiosna czyli marzec, lub kwiecień. Jest to czas, kiedy nabrzmiewają młode pąki (przed rozpoczęciem wegetacji). Drugi moment jest właśnie teraz, lub na początku wakacji. Dopuszczalne jest przycinanie żywotników w czerwcu, kiedy ciemnieją młode przyrosty. Ostatni moment to koniec sierpnia/początek września. Późniejsze przycinanie roślin może mieć dla nich poważne konsekwencje. 

Agnieszka Kaczorowska świętuje 29. urodziny Agnieszka Kaczorowska zmieniła kolor i długość włosów. "Zdecydowanie na plus"

Czym grozi zbyt późne przycinanie tuj? Roślina może nie przetrwać zimy

Jeśli zdecydujemy się na zbyt późne podcinanie tuj, to może mieć to bezpośredni wpływ na ich gałązki. Młode gałązki nie zdążą zdrewnieć, a roślina będzie bardziej narażona na mróz. Oczywiście nie musi się tak stać i wszystko zależy od tego, jak mroźna będzie zima, jednak nie warto jest ryzykować. 

Izabella Krzan Izabella Krzan pokazała stylizację "w drodze do warsztatu". Fani są zachwyceni

Jak prawidłowo przycinać tuje? Istnieje kilka sposobów

Niskie krzewy możemy przycinać ręcznym sekatorem, a wyższe nożycami do gałęzi. W temacie kształtu, nie ma reguł. Tuje mogą stanowić ozdobę ogrodu, a nadawanie im rozmaitych kształtów dla wielu ogrodników jest czystą przyjemnością. Taka roślina stanowi ozdobę ogrodu, a przy okazji daje cień. Najczęściej tuje mają kształt stożka. W ten sposób odrastają równomiernie i zachowują swój wygląd. 

Więcej o: