Okres ochrony przed emeryturą nie jest niepodważalny. Pracodawca może wręczyć nam wypowiedzenie

Ochrona przedemerytalna to zapewnienie zatrudnienia dla osób zbliżających się do osiągnięcia wieku emerytalnego. Okazuje się jednak, że pracodawca mimo wszystko może wręczyć nam wypowiedzenie. W jakich sytuacjach?

Ochrona przedemerytalna ma dać nam zabezpieczenie przed nagłym zwolnieniem z pracy, gdy do emerytury brakuje nam nie więcej niż cztery lata. Zasady regulujące ochronę są zapisane w art. 39 Kodeksu Pracy. Okazuje się jednak, że istnieją sytuacje, w których pracodawca może wypowiedzieć umowę mimo trwania okresu przedemerytalnego. Na czym polega haczyk?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Okres ochrony przed emeryturą. Których pracowników dotyczy?

Zgodnie z artykułem 39 Kodeksu Prawnego pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu pozostaje nie więcej niż cztery lata do uzyskania wieku emerytalnego. W tym roku ochroną objęte są kobiety poniżej 56 roku życia oraz mężczyźni poniżej 61 roku życia. W sytuacji kiedy przysługuje nam wcześniejsza emerytura, ochrona przedemerytalna obowiązuje cztery lata przed datą nabycia prawa do wcześniejszej emerytury.

Z zapewnienia pozostania w danym zakładzie pracy mogą skorzystać jedynie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Ale nie wszystkie z nich są tutaj brane pod uwagę. Chodzi o to, by warunki umowy zawierały zatrudnienie na czas nieokreślony. W przypadku kiedy umowa określa termin zakończenia mocy prawnej, okres ochrony nie jest brany pod uwagę.

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę mimo okresu ochrony przed emeryturą?

Okazuje się jednak, że są sytuacje, w których pracodawca może wypowiedzieć nam umowę, pomimo trwania okresu ochrony przedemerytalnej. Kiedy możemy się tego obawiać?

  • W przypadku dopuszczenia się przez pracownika ciężkiego naruszenia obowiązków
  • Kiedy pracownik pobiera wcześniejszą emeryturę i jednocześnie wynagrodzenie za pracę.
  • W przypadku likwidacji danego zakładu pracy lub ogłoszenia jego upadłości. W tym wypadku jednak mamy prawo ubiegać się o zasiłek przedemerytalny w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
Więcej o: