Kiedy sadzić tulipany i przesadzać róże? Jeśli zależy ci na pięknym ogrodzie, powinnaś się pospieszyć

Jesień to najlepszy czas na zregenerowanie i odświeżenie naszego ogrodu. Jeśli jednak zależy ci na tym, żeby wiosną cieszyć się przepięknymi kwiatami, powinnaś się pospieszyć. Kiedy sadzić tulipany i przesadzać róże?

Zbliża się jesień, a to oznacza, że czas przygotować nasze ogrody na zimowe przymrozki. Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych. Abyśmy jednak mogli cieszyć się ich pięknem wiosną, już teraz powinniśmy pomyśleć o posiewie. Jaki termin będzie dla nich najodpowiedniejszy?

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Kiedy sadzić tulipany? Musisz się pospieszyć

Zdaniem ogrodników najlepszy termin dla posadzenia tulipanów to okres od połowy września do końca października. Termin jest tutaj dosyć istotną kwestią. Jeśli go przedłużymy, kwiaty mogą mieć problem z dobrym ukorzenieniem i tym samym zaczną kwitnąć później. Najlepiej jest zdecydować się na sadzenie nasion przy pomocy specjalne skonstruowanych koszyczków, które umożliwiają odpływ nadmiaru wody i ochronią cebulki przed szkodnikami.

Musimy także pamiętać o tym, aby zabezpieczyć sadzonki na okres zimowy. Zrobimy to przy pomocy ściółki, kory, torfu lub gałązek sosny. Dzięki takiej pokrywie ziemia nie przemarznie i nie wyschnie. Korę oraz torf możemy pozostawić także na wiosnę i lato, jednak gdy zdecydujemy się na gałązki, powinniśmy zdjąć z kwiatów już wiosną.

Kiedy przesadzać róże? Zbliża się najlepszy termin

Róże najlepiej jest przesadzić jesienią, od października aż do pierwszych przymrozków. To właśnie wtedy kwiaty najszybciej się zregenerują i wiosną ze spokojem rozpoczną okres wegetacji. Aby jednak móc cieszyć się pięknymi bukietami w przyszłości, musimy zadbać o to, by przesadzanie nie uszkodziło sadzonek.

Jak przesadzać róże? Kilka wskazówek

  • Staraj się jak najmniej uszkodzić korzenie. Głęboko okop roślinę i wyjmij ją z jak największą bryłą ziemi. Im większa roślina, tym większa powinna być bryła.
  • Po wyciągnięciu bryły sprawdź, jak dużo starych i grubych korzeni posiada roślina. Stare i chore powinnyśmy przyciąć.
  • Usuń wszystkie liście i skróć pędy o 2/3 ich długości.
Więcej o: