Kiedy sadzić maliny? Termin cięcia malin uzależniony jest od typu owocowania

Kiedy sadzić maliny? Odpowiedź jest uzależniona od gatunku rośliny. Jedne z nich nie mają wyznaczonego terminu, drugie zaś mają aż dwa. Jeden termin sadzenia malin jest już za nami. Sprawdź, kiedy zadzić maliny, aby cieszyć się tymi smacznymi owocami już za rok.

Maliny to typowo letnie owoce. Razem z truskawkami, borówkami i jeżynami są uwielbiane przez dorosłych i dzieci. Chętnie są zasadzane w ogródkach i na działkach, ponieważ nie wymagają skomplikowanej uprawy. Kluczem do wydania przez rośliny owocu, jest przestrzeganie określonych zasad dotyczących zarówno dbania o roślinę w ciągu roku ale i momentu jej zasadzenia, a także gleby na której się znajduje. Sadzenie malin uzależniamy od jej gatunku, a także oczywiście pory roku. Pierwszy termin sadzenia malin już za nami, drugi termin nadchodzi wielkimi krokami i warto go nie przegapić.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Kiedy sadzić maliny? Najpierw wybierz odpowiednią odmianę 

Maliny dzielimy na dwa wiodące rodzaje i to właśnie od ich gatunku uzależniamy termin, w którym je sadzimy. Te owoce dzielą się na te z odsłoniętymi korzeniami, oraz rodzaj typowo doniczkowy. Maliny z odsłoniętym systemem korzeniowym kupujemy w jutowych workach wypełnionych torfem. Można je sadzić jedynie o określonych dwóch porach roku. Maliny w doniczkach można sadzić o dowolnej porze roku.

W sklepie PSS Społem 'Zgoda' w Płocku przy Tumskiej. Sprzedawców i klientów dzieli osłona z pleksiIle można dorobić do emerytury? Uważaj, aby nie przekroczyć tej kwoty

Kiedy sadzić maliny? To idealny moment żeby pojawiły się w twoim ogrodzie

Maliny z odsłoniętym systemem korzeniowym możemy zasadzić w dwóch terminach. Pierwszy z nich przypada na wczesną wiosnę. Idealny zatem będzie ciepły marzec, lub kwiecień. Drugi termin przypada bardzo niedługo, bo na późną jesień. Warto poczekać zatem do października, lub listopada, jednak uważać na śnieg który ostatnimi czasy lubi pojawiać się już jesienią. Maliny zasadzone o tych dwóch porach roku powinny ładnie urosnąć i dać owoce latem. Należy uważać na rośliny obok nich, maliny się rozrastają. 

Loteria szczepionkowa (zdjęcie ilustracyjne)Loteria dla zaszczepionych - jak się zapisać? Poznaj zwycięzców z 01.09.2021

Na jakich glebach sadzić maliny? Sprawdź, gdzie wyrosną i jak o nie dbać

Maliny najlepiej sadzić na glebach żyznych, próchnicznych i lekko kwaśnych o pH 6,5. Maliny mogą nie urosnąć na glebach ciężkich, zalewowych oraz bardzo lekkich, suchych i piaszczystych. Maliny wymagają też dużo słońca, najlepsze więc będą stanowiska o wystawie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Ważne, aby chronić je też od wiatru, a więc osłaniać i zabezpieczać zwłaszcza jesienią. 

Więcej o: