W naszym kraju uczestnictwo w lekcjach religii nie jest obowiązkowe. Dlatego też wiele osób decyduje się na wypisanie swoich dzieci z tych zajęć. Co ciekawe, mimo że religia nie wpływa na przejście ucznia do kolejnej klasy, to stopień z tych zajęć jest wliczany do średniej ocen.
Religia to przedmiot dobrowolny. Uczeń może więc z niego zrezygnować, nie ponosząc żadnych konsekwencji. Warto zrobić to jak najszybciej. Dzięki temu nauczyciel religii nie będzie wpisywał nieobecności.
Zgodnie z prawem nie są do tego potrzebne żadne formalności. Jednak wiele szkół wymaga w takich przypadkach pisemnej deklaracji rodzica. Co istotne, gdy uczeń jest pełnoletni, może samodzielnie wypisać się z zajęć. Co należy zrobić, jeśli chcemy wypisać dziecko z religii? Zazwyczaj szkoły wymagają w takich przypadkach pisemnej deklaracji. Oto wzór.
…...................................
(data, miejscowość)
…....................................
(imiona i nazwiska rodziców/opiekunów prawnych dziecka)
Dyrektor…........................................
w ……………...…….
OŚWIADCZENIE
Na podst. § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (t.j. Dz.U. 2020 poz. 983) oświadczam, iż wycofuję wyrażone wcześniej życzenie organizacji zajęć religii dla mojej córki/mojego syna ………..................................................., ucznia klasy ….. ...
Wobec powyższego żądam natychmiastowego wykreślenia mojej córki/mojego syna z listy uczniów uczęszczających na zajęcia religii.
…………………………
(podpis)
Może cię także zainteresować: