Zbierasz grzyby w lesie? Uważaj na te przepisy. Mandat wynosi nawet 1 tys. złotych

Zbieranie grzybów to pasja wielu Polaków, jednakże nie każdy ma pojęcie o panujących przepisach. Beztroskie chodzenie po lasach może spotkać się z przykrymi konswekwencjami, na przykłąd karą w wysokości 1 tys. zł. Na co trzeba uważać?

Na grzyby w Polsce może wybrać się każdy. Warto jednak mieć na uwadze, że nie z każdego miejsca możemy skorzystać. Rozjeżdżanie lasów to również istotna kwestia, na którą nie zwraca uwagi wielu grzybiarzy. Co na ten temat mówią przepisy?

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Zbierasz grzyby w lesie? Poznaj przepisy

W odróżnieniu od innych krajów europejskich, w Polsce nie trzeba posiadać specjalnego pozwolenia na zbieranie grzybów czy też wnosić opłaty. Problem polega na tym, że wielu Polaków zbiera grzyby tam, gdzie nie można tego robić. Przykładem takiego miejsca jest chociażby Kampinowski Park Narodowy. Z jakiego powodu ten obszar objęty jest zakazem? Runo leśne nie może zostać naruszone na obszarach ochrony ścisłej. Wyjątek stanowią Park Narodowy Bory Tucholskie oraz Poleski Park Narodowy, gdzie znajdziemy specjalnie wydzielone tereny dla grzybiarzy.

Zbierasz grzyby w lesie? Auto zostaw na parkingu

Co należy do jednego z poważniejszych wykroczeń grzybiarzy? Przyjazd do lasu autem. Oczywiście można wybrać tę formę transportu, ale tylko w przypadku drogi publicznej. Wiele osób o tym zapomina w przypadku leśnych dróg, gdyż nie widać nigdzie tabliczek informujących o zakazie wjazdu. Auta można parkować jedynie na parkingach. Co jeśli złamiemy zakaz wjazdu? Możemy spodziewać się kary w wysokości 500 zł. Z kolei wjazd na teren rezerwatu to grzywna wynosząca tysiąc złotych. W sytuacji kiedy sprawą zajmie się sąd, możemy spotkać się z 5 tys. zł. 

Zbierasz grzyby w lesie? Zwróć uwagę na to, czy są jadalne

Przed rozpoczęciem grzybobrania należy dokładnie zbadać temat. Wiele osób zbiera grzyby i następnie je sprzedaje, nie patrząc nawet na to, czy nadają się do spożycia. Sprzedaż niejadalnych grzybów wiąże się z karą do 5 tys. zł. Handel odbywa się na bazarze i w placówkach handlowych. Sprzedawanie grzybów w innych miejscach może wiązać się z mandatem w wysokości 500 zł. 

Więcej o: