Kiedy sadzić tulipany? Jeśli chcesz cieszyć się pięknym ogrodem na wiosnę, powinnaś się pospieszyć

Wraz z jesienią nadszedł sezon na sadzonki. Jeśli zależy ci na ogrodzie pełnym kolorowych kwiatów, już dziś powinnaś zacząć działać. Kiedy sadzić tulipany? Czasu jest coraz mniej.

Zbliża się pełnia jesieni. Już wkrótce na nasz świat spadną kolorowe liście i cykliczne deszczowe krople. I choć w tym czasie jedyne, na co mamy ochotę, to zatopienie się w morzu poduszek z dobrą książką, mamy ręce pełne roboty. Zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, aby wiosną i latem móc cieszyć się kolorowym ogrodem, pełnym najróżniejszych gatunków kwiatów. Dziś porozmawiamy trochę o tulipanach. Czy wiesz kiedy powinnaś je posadzić i jakie są najważniejsze zasady ich uprawy?

Zobacz wideo Proste sztuczki, dzięki którym bukiet tulipanów będzie cieszył oko jeszcze dłużej

Kiedy sadzić tulipany? Powinnaś zdążyć przed pierwszymi przymrozkami

Pomiędzy wiosną a jesienią mamy kilka dobrych miesięcy. Okazuje się, że owe miesiące to czas dla rozwijania się naszych ukochanych tulipanów. Jeśli więc marzy ci się ogród pełen najróżniejszych kolorów pąków tych roślin, już teraz musisz zabrać się do roboty. Tulipany sadzimy na przełomie września i października, tak, aby zdążyć sześć – siedem tygodni przed pierwszymi przymrozkami ( minimalna temperatura to 16 stopni C). Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę i pamiętaj, że sklepowe cebulki powinnaś posadzić w przeciągu tygodnia.

Pozostając przy temacie kupowania cebulki, zanim podejdziesz do kasy, dokładnie obejrzyj sadzonkę z każdej strony. Zdrowy okaz charakteryzuje się brązową i jędrną skórką, przypominającą nieco klasyczną cebulę.

Kiedy sadzić tulipany? Krok po kroku

Przed samym procesem sadzenia zastanów się dokładnie nad tym, w jakim miejscu twojego ogrodu powinny się znaleźć. I nie chodzi tu jedynie o estetykę, choć oczywiście ona także jest ważna, ale warto mieć na uwadze, że tulipany lubią słoneczne i półsłoneczne tereny. Odczyn gleby powinien być natomiast obojętny lub kwaśny, a ziemia oczywiście żyzna i wilgotna.

  1. Oczyść miejsce, w którym zasadzisz tulipany, z chwastów, kamieni i innych roślin.
  2. Wykop w ziemi otwór na ok. 15 -20 cm. Pojedyncze sadzonki umieszczaj między sobą na przynajmniej 10 cm odległości.
  3. Umieść sadzonkę w dołku spiczastą końcówką do góry.
  4. Delikatnie osypuj ją ziemią tak, aby uniknąć ryzyka przechylenia się.
  5. Gdy będzie już w całości pokryta ziemią, podlej ją małą ilością wody.
  6. Jeśli chcesz uniknąć ryzyka zniszczenia sadzonek przez gryzoni, zainwestuj w specjalne koszyczki.

Sadzonki podlej tylko raz, w chwili sadzenia, jesień świetnie sobie poradzi sama z ich późniejszym nawodnieniem. Warto jednak wzmocnić je jednorazowo za pomocą nawozu w postaci odżywki zaaplikowanej w ziemię.

Więcej o: