Francja. Bezpłatne środki antykoncepcyjne dla kobiet poniżej 25. roku życia

Francuski minister zdrowia Olivier Veran zapowiedział start programu w stacji France 2. Zmiany będą obowiązywały od początku 2022 roku. Roczny koszt programu wyniesie 21 milionów euro.

Od początku 2022 roku we Francji wszystkie kobiety, które nie skończyły jeszcze 25 lat, będą mogły korzystać z darmowych środków antykoncepcyjnych. Poza tym zostaną zwolnione z opłat za konsultacje medyczne oraz badania związane z antykoncepcją. 

Zobacz wideo Na Kubie prezerwatywy biją rekordy popularności. Ale antykoncepcja to tylko jedno z zastosowań

Zmiany zapowiedział w czwartek 8 września w stacji France 2 Olivier Veran - francuski minister zdrowia. Warto wspomnieć, że od 2013 roku we Francji jest dostępna bezpłatna antykoncepcja dla dziewcząt od 15. do 18. roku życia. Co ciekawe, od 2020 roku mogą z niej korzystać także młodsze osoby. W uzasadnieniu zmian francuski rząd zaznaczył, że "co roku we Francji niemal 1000 dziewcząt zachodzi w ciążę między 12. a 14. rokiem życia, a 770 spośród tych ciąż kończy się aborcją". 

France 2 zauważa, że po wprowadzeniu tych rozwiązań zmniejszył się odsetek aborcji wśród młodych kobiet. W przypadku grupy wiekowej 15-18 lat w latach 2012-2018 spadł on z 0,95 do 0,6 proc. 

"To niedopuszczalne, by kobiety nie mogły się chronić"

Co jest przyczyną zmian, które będą obowiązywały we Francji od stycznia 2022 roku? Okazuje się, że wiele młodych Francuzek rezygnowało w ostatnich latach z antykoncepcji z powodu barier finansowych. Stąd też pomysł, by ułatwić im dostęp do tego typu środków. - To niedopuszczalne, by kobiety nie mogły chronić się przed niechcianą ciążą i nie miały dostępu do antykoncepcji, gdy chcą z niej korzystać - powiedział Olivier Veran. 

W Polsce hormonalne środki antykoncepcyjne są płatne w przypadku wszystkich grup wiekowych i są przypisywane wyłącznie na receptę. W przypadku nastolatek jest to możliwe od 16. roku życia pod warunkiem, że rodzic lub opiekun wyrazi na to zgodę. 

 

Więcej o: