Dorota Gardias ma nowotwór piersi. Jak najszybciej trzeba przeprowadzić operację

Dorota Gardias w rozmowie z magazynem "Party" wyznała, że w lipcu wykryto u niej nowotwór piersi. - Nie ignorujcie żadnych niepokojących symptomów, bo mamy dla kogo żyć - powiedziała prezenterka.

O chorobie Dorota Gardias dowiedziała się w lipcu tego roku. Od jakiegoś czasu narzekała na delikatny ból w piersi. W czasie badania USG wykryto u niej centymetrowy guz. - Gdy usłyszałam, że to nowotwór i jak najszybciej trzeba zrobić operację, życie przeleciało mi przed oczami - wyznała prezenterka w rozmowie z magazynem "Party".

Zobacz wideo Samobadanie piersi - kiedy i jak je wykonujemy?

Gardias: Nie ignorujcie żadnych niepokojących symptomów

Początkowo diagnoza załamała prezenterkę. Jak zdradziła, w lipcu przepłakała kilka dni. - Nie ignorujcie żadnych niepokojących symptomów, bo mamy dla kogo żyć - przypomina Gardias. - Operację będę miała na koniec września. Po wynikach histopatologii będzie wiadomo, jak dalej ma przebiegać leczenie - dodała.

Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Co roku w naszym kraju zapada na niego ponad 18 500 kobiet i ponad 6600 umiera z jego powodu. Jednak wcześnie wykryty jest uleczalny. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.

Najlepszym sposobem, aby wcześnie wykryć nowotwór piersi, jest comiesięczne ich samobadanie. Najlepiej jest robić to po miesiączce. Lekarze zalecają moment pomiędzy szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Aby nie pomylić się w obliczeniach i nie ominąć terminu, najlepiej ustal, że wykonujesz samobadanie zaraz po okresie. Piersi są wtedy najmniej grudkowate i wrażliwe, więc o wiele łatwiej uniknąć pomyłki. Więcej na temat samobadania piersi dowiesz się z naszego artykułu: 

Więcej o: