Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2021? Nadchodzi jesień, więc zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Lepiej zapamiętać tę datę, żeby niewłaściwa godzina na zegarku nie pokrzyżowała ci planów.

22 września pożegnamy lato i powitamy astronomiczną jesień. Pora przygotować się na chłodniejsze dni i długie, ciemne wieczory. Wielkimi krokami zbliża się także zmiana czasu na zimowy. I choć od jakiegoś czasu zapowiadano odejście od tego zwyczaju, to niestety sprawa ucichła. 

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Kiedy przestawiamy zegarki i w którą stronę? 

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy przypada z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Wskazówki zegarków przesuwamy o godzinę do tyłu - czyli z 3.00 na 2.00 w nocy. Tym sposobem "zyskujemy" godzinę snu więcej. 

Choć wiele urządzeń elektronicznych przestawia godzinę automatycznie, to jednak o zmianie czasu warto pamiętać i sprawdzić, czy wszystkie nasze zegarki wskazują zimowy czas. 

Likwidacja zmiany czasu w Polsce. Czy niedługo nie będziemy musieli przestawiać zegarków? 

Jak wynikało z sondaży przeprowadzonych w latach 2018 i 2019 około 80 procent Polaków chciała zostać przy czasie letnim cały rok. Wiele osób skarży się na negatywne skutki zmiany czasu. Rozregulowanie zegara biologicznego, problemy z koncentracją, mniejsza efektywność pracy, rozdrażnienie i ogólne zmniejszenie produktywności to najczęściej wymieniane przez ludzi skutki przestawiania zegarków. Czy jest szansa na likwidację zmiany czasu? Już w 2019 roku Parlament Europejski podjął decyzję o ostatecznej rezygnacji z dotychczasowego zwyczaju. Ostatnia zmiana czasu miała mieć miejsce w tym roku. Niestety, przez pandemię koronawirusa państwa Unii Europejskiej zaprzestały rozmów na ten temat.

Więcej o: