Kiedy sadzić tuje? Dzięki tym krokom Twój ogród będzie wyglądał pięknie

Tuje to iglaki, które nie od dziś cieszą się dużą popularnością w ogrodzie. To bardzo charakterystyczne, efektowne rośliny, będące idealną dekoracją na każdej większej powierzchni. Kiedy sadzić tuje i o czym należy pamiętać przy ich uprawie?

Tuje należy zakupić u sprawdzonego dostawcy, który oferuje rośliny w dobrej kondycji. Często zdarza się, że trafiają do sklepów drzewa lub krzewy w bardzo słabym stanie i z takiego fundamentu nie jesteśmy w stanie wiele wyczarować. Przy sadzeniu tui liczy się zatem stan rośliny, pora roku oraz odpowiednia pielęgnacja. 

Zobacz wideo Agnieszka Kaczorowska-Pela świętuje trzecią rocznicę ślubu na balkonie

Kiedy sadzić tuje? Pora roku ma znaczenie

Tuje są odporne na mroźne temperatury i w związku z tym można sadzić je nawet kilka tygodni przed pojawieniem się mrozu. Ogrodnicy zalecają sadzenie tej rośliny od wiosny do jesieni, co oznacza, że aktualnie jest idealny czas na zajęcie się pielęgnacją iglaków. 

500 plus dla seniorów500 plus dla seniora. Kto może się o nie ubiegać? Istnieją dwa kryteria

Kiedy sadzić tuje? O tych krokach należy pamiętać

Po zakupie rośliny pamiętaj o poniższych krokach - dzięki nim Twój ogród będzie wyglądał pięknie. 

  1. Zadbaj o podłoże - żyzna gleba to podstawa dla tui. Jeśli chodzi o narzędzia ogrodnicze, które będą pomocne to warto wyposażyć się w szpadel. Przyda się również haczka motyczka.

  2. Wybór miejsca - postaw na obszar, który jest dobrze nasłoneczniony. Przy sadzeniu tui zabezpiecz roślinę przed wiatrem.

  3. Namoczenie korzeni - zwilżenie korzeni tui to krok, którego nie należy pomijać. Wystarczy ok. 20 minut w wiaderku z wodą.

  4. Wykopanie dołu - w celu posadzenia tui trzeba wykopać głęboki dół. Wypełnia się go żyzną ziemią wraz ze specjalnym podłożem dla iglaków. 

  5. Usunięcie trawy - warto mieć na uwadze, że tui nie powinno się sadzić bezpośrednio na trawie. Na takim podłożu rozwój rośliny nie przebiega prawidłowo. 

  6. Odległość - dzięki tujom można stworzyć przepiękne ogrodzenie. Przy sadzeniu większej ilości roślin warto pamiętać o odstępie, minimum 50 cm między tujami. 

  7. Podlewanie - te rośliny należy nawadniać rano lub wieczorem, od razu po posadzeniu.

  8. Nawóz - warstwa kory dookoła tui sprawi, że roślina będzie wyglądała jeszcze piękniej. Dzięki temu można uniknąć powstawania chwastów. 

14. emerytura (zdjęcie ilustracyjne)14 emerytura 2021 dla kogo? Niektórzy nie dostaną wsparcia

Więcej o: