Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. WHO wprowadza zmiany w systemie L4. Z czym się wiążą?

Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym niesie za sobą wielkie zmiany. Czy od tej pory będziemy mogli skorzystać ze zwolnienia lekarskiego w czasie wypalenia zawodowego? WHO podjemuje ważną decyzję.

Każdy z nas miewa momenty, w których czuje totalny bezsens. Zmęczenie, ból głowy, trudność w zebraniu myśli i wszechogarniająca niechęć do pracy to jedne z najczęstszych objawów wypalenie zawodowego. Czasami ciężko nam z tym walczyć i nie wiemy już, w który nałóg popaść, aby jakoś ulżyć dotychczasowym stresom. To błędne koło myślenia często prowadzi jednak do bardzo poważnych konsekwencji. 14 września to Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. Czy możemy liczyć dziś na dobre wiadomości? Okazuje się, że Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała dla nas niespodziankę.

Zobacz wideo Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?

Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. Czy możemy liczyć na zmiany w systemie L4?

Jak do tej pory wypalenie zawodowe, choć wiąże się z poważnymi konsekwencjami na tle nerwowym, nie było uznawane jako powód do wystawienia pracownikowi L4. Ten problem był traktowany raczej jako swego rodzaju schorzenie czy zespół objawów, który towarzyszył osobom nieradzącym sobie z długotrwałym stresem w pracy. Skoro więc nie nazywaliśmy tego chorobą, lekarze nie mieli możliwości zawrzenia w dokumentach odpowiedniego numeru statystycznego. Niedawno jednak Światowa Organizacja Zdrowia uznała wypalenie zawodowe za dolegliwość medyczną i tym samym pojawiło się ono na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11). Oznacza to, że już od 1 stycznia 2022 roku lekarze będą mogli diagnozować objawy dotyczące wypalenia zawodowego i na ich podstawie wystawiać dokumenty uprawniające nas do skorzystania z L4.

Podstawa to higiena psychiczna. Musimy zadbać o to, żeby środowisko pracy i miejsce pracy było tym, na którym nam zależy i które nam sprzyja. Najważniejsze jest posiadanie tak zwanej misji pracy, sensu pracy – mówi dr Piotr Pudło z Instytutu Psychologii i Rozwoju.

Wypalenie zawodowe. Jakie objawy sygnalizują nam wypalenie?

Amerykański doktor, Herbert Fredenberger, zdefiniował wypalenie zawodowe jako wyczerpanie fizyczne i psychiczne życiem zawodowym, które jest spowodowane nadmiernym zaangażowaniem w pracę. Wśród typowych objawów wypalenia wymienił między innymi:

  • zmiana systemu wartości, czego konsekwencją jest uczucie wszechogarniającego bezsensu w wykonywaniu codziennych czynności i utrzymywaniu kontaktu z bliskimi
  • zaniedbywanie własnych potrzeb poprzez picie kolejnej kawy zamiast snu czy posiłku
  • utrata kreatywności, znacznie zmniejszona aktywność
  • depersonalizacja objawiająca się całkowitą utratą dobrego nastroju
  • wewnętrzna pustka, którą trudno zdefiniować
  • syndrom wypalenia głowy
  • depresja
  • wypieranie istnienia problemu
Więcej o: