Nadchodzi jesień a wraz z nią najlepszy czas na przygotowanie swoich ogrodów do kolejnej wiosny. Uprawa czosnku staje się coraz bardziej popularna wśród wszystkich ludzi. Cenimy go przede wszystkim ze względu na ogromne właściwości prozdrowotne oraz oczywiście smak. Okazuje się jednak, że ma on bardzo wysokie wymagania, jeśli chodzi o glebę i inne czynniki pozwalające na owocne plony. Kiedy sadzić czosnek i jak o niego zadbać?
Tak, jak już wspomnieliśmy, uprawa czosnku wcale nie jest łatwą sprawą. Wszystko sprowadza się do warunków, które musimy stworzyć, aby w przyszłości móc cieszyć się własnymi plonami. Roślina wymaga przede wszystkim żyznej, bogatej w próchnicę gleby. Jeśli dysponujemy glebą gorszej jakości, możemy nawozić ją jesienią poprzez obornik. Ma to jednak jeden minus – czosnek będziemy mogli uprawiać dopiero rok po oborniku. Dobrym pomysłem może być także zastosowanie płodozmianu po grochu, fasoli czy bobie, ale należy unikać sadzenia go w ziemi, w której wcześniej rosły warzywa cebulowe. Czosnek wymaga także regularnego podlewania.
Czosnek sadzi się do gleby jesienią, na początku listopada lub końcem października. Można to zrobić także wiosną, ale sadzonki stworzą wówczas mniejsze główki. Do uprawy w czasie jesiennych miesięcy najlepiej nadają się odmiany: arkus, ceves, harnaś, huzar, mega oraz ornak.
Aby samodzielnie zdobyć materiał do sadzenia, należy podzielić główkę czosnku na ząbki. Ząbki pobieramy bezpośrednio przed sadzeniem, zwracając uwagę na to, by każdy fragment miał piętki. Pamiętajmy również o tym, że sadzimy tylko duże ząbki, które układamy w rządku co 6-7 mm na głębokość 5 cm. Czosnek jest gotowy do zbioru, dopiero gdy szczypior zaczyna się załamywać.