Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki

Zmiana czasu na zimowy już niebawem. I choć zapowiadano odejście od tego zwyczaju, to niestety sprawa ucichła, więc kolejny raz musimy przestawić zegarki. Kiedy przestawiamy czas na zimowy 2021?

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a razem z nią przyjdzie pora na zmianę czasu z letniego na zimowy. Mimo że spora część społeczeństwa uważa ten zwyczaj za bezsensowny i skarży się na negatywne skutki zmiany czasu, to niestety kolejny raz będziemy musieli przestawić wskazówki zegarka. 

Narodowy Spis Powszechny. Do kiedy można się spisać? (zdjęcie ilustracyjne)Spis powszechny 2021 przez Internet. To ostatni dzwonek aby się spisać

Zobacz wideo Został ci kawałek dyni? Oto, jak najlepiej go przechować

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Kiedy jest zmiana czasu? 

Kiedy przestawiamy zegarki? W tym roku zmiana czasu na zimowy przypada na noc z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Wskazówki zegarków przesuwamy o godzinę do tyłu - czyli z 3.00 na 2.00 w nocy. Tym sposobem "zyskujemy" godzinę snu więcej. 

O przestawienie zegarków w urządzeniach elektronicznych raczej nie musisz się martwić - większość z nich przestawia godzinę automatycznie. Pamiętaj jednak, aby przesunąć wskazówki w zegarkach analogowych. 

Najniższa krajowaDo kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Musisz pilnować terminu!

Likwidacja zmiany czasu w Polsce. Czy niedługo nie będziemy musieli przestawiać zegarków? 

Zmiana czasu została w Polsce wprowadzona 1919 roku, później kilkukrotnie z niej rezygnowano i wznawiano. Ostatecznie nieprzerwanie przestawiamy wskazówki zegarów od 1983 roku. Po co zmieniamy czas? Proces ten ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Jednak wiele osób uważa ten zwyczaj za nie potrzebny i skarży się na negatywne skutki zmiany czasu. Rozregulowanie zegara biologicznego, problemy z koncentracją, mniejsza efektywność pracy, rozdrażnienie i ogólne zmniejszenie produktywności to najczęściej wymieniane przez ludzi skutki przestawiania zegarków. Już w 2019 roku planowano odejście od zmiany czasu, potem przełożono ten termin na 2021 rok, ale przez pandemię koronawirusa sprawa ucichła. 

Więcej o: