Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki

Zmiana czasu na zimowy już niebawem. I choć zapowiadano odejście od tego zwyczaju, to niestety sprawa ucichła, więc kolejny raz musimy przestawić zegarki. Kiedy przestawiamy czas na zimowy 2021?

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a razem z nią przyjdzie pora na zmianę czasu z letniego na zimowy. Mimo że spora część społeczeństwa uważa ten zwyczaj za bezsensowny i skarży się na negatywne skutki zmiany czasu, to niestety kolejny raz będziemy musieli przestawić wskazówki zegarka

Zobacz wideo Został ci kawałek dyni? Oto, jak najlepiej go przechować

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Kiedy jest zmiana czasu? 

Kiedy przestawiamy zegarki? W tym roku zmiana czasu na zimowy przypada na noc z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Wskazówki zegarków przesuwamy o godzinę do tyłu - czyli z 3.00 na 2.00 w nocy. Tym sposobem "zyskujemy" godzinę snu więcej. 

O przestawienie zegarków w urządzeniach elektronicznych raczej nie musisz się martwić - większość z nich przestawia godzinę automatycznie. Pamiętaj jednak, aby przesunąć wskazówki w zegarkach analogowych. 

Likwidacja zmiany czasu w Polsce. Czy niedługo nie będziemy musieli przestawiać zegarków? 

Zmiana czasu została w Polsce wprowadzona 1919 roku, później kilkukrotnie z niej rezygnowano i wznawiano. Ostatecznie nieprzerwanie przestawiamy wskazówki zegarów od 1983 roku. Po co zmieniamy czas? Proces ten ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Jednak wiele osób uważa ten zwyczaj za nie potrzebny i skarży się na negatywne skutki zmiany czasu. Rozregulowanie zegara biologicznego, problemy z koncentracją, mniejsza efektywność pracy, rozdrażnienie i ogólne zmniejszenie produktywności to najczęściej wymieniane przez ludzi skutki przestawiania zegarków. Już w 2019 roku planowano odejście od zmiany czasu, potem przełożono ten termin na 2021 rok, ale przez pandemię koronawirusa sprawa ucichła. 

Więcej o: