Stewardesy wygrały w sądzie. Dostaną dodatek "na makijaż" i zabiegi kosmetyczne

Zgodnie z wyrokiem brazylijskiego sądu, stewardesy linii GOL otrzymają od pracodawcy równowartość ok.160 złotych miesięcznie, jako dodatek na kosmetyki do makijażu i zabiegi kosmetyczne. Kobiety argumentowały, że ze względu na ściśle określone zasady dotyczące wyglądu, ponoszą większe koszty przygotowania do pracy, a co za tym idzie - zarabiają mniej niż mężczyźni, których te zasady nie dotyczą.

GOL Airlines, tak jak i inne linie lotnicze, stawia przed swoimi pracownicami ściśle określone wymagania dotyczące ich prezencji. Obejmują one m.in. staranny, ściśle określony przez linię makijaż. Wymogi te nie dotyczą jednak mężczyzn, co zdaniem kobiet jest niesprawiedliwe i prowadzi do znaczących różnic w płacy. 

Zobacz wideo

Stewardesy dostaną dofinansowanie na makijaż i zabiegi kosmetyczne

Jak informuje serwis RTE.ie, pozew zbiorowy stewardes złożony był przez brazylijski związek personelu pokładowego (SNA) przy pełnym wsparciu tamtejszego ministra pracy. Pracownice personelu pokładowego domagały się, by pracodawca pokrył wydatki, jakie ponoszą stewardesy, by spełnić stawiane przed nimi wymogi dotyczące prezencji. Podkreślały bowiem, że kwoty, jakie muszą przeznaczyć na przygotowanie do pracy, znacząco obciążają ich pensje, sprawiając przy tym, że są one znacznie niższe niż zarobki mężczyzn.

Zdjęcie ilustracyjne: najniższa krajowa Najniższe wynagrodzenie 2022 - ile wynosi? Tyle zyskają Polacy w przyszłym roku

Sąd przychylił się do ich wniosku, orzekając, że linia lotnicza jest winna „dyskryminacji ze względu na płeć i obniżenia płac kobiet". Zgodnie z wyrokiem, linia GOL  Airlines zobowiązana jest wypłacić swoim pracownicom odszkodowanie o łącznej wysokości 95 tys. dolarów oraz  "bezpłatnie zapewnić wszystkim swoim pracownicom zestaw do makijażu przewidziany w osobistym kodeksie prezentacyjnym, a także zapłacić za zabiegi kosmetyczne".

– Firma będzie musiała wypłacać comiesięczne dodatki, w kwocie 220 BRL (około 160 PLN - red.) na każdą pracownicę – czytamy w oświadczeniu.

Zmiana czasu Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki

Więcej o: