Polka na liście najbardziej wpływowych ludzi na świecie. "Jej głos pomógł zmienić praktyki na całym świecie"

Magazyn "Time", jak co roku opublikował listę 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Znalazły się na niej m.in. Meghan Markle, Kate Winslet, czy wiceprezydentka USA Kamala Harris. Wśród wyróżnionych pojawiła się także Polka.

Amerykański magazyn "Time", już od przeszło dwóch dekad, co roku publikuje zestawienie 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Na tegorocznej liście znalazły się 54 kobiety, a wyróżnionych podzielono na następujące kategorie: ikony, pionierzy, tytani, artyści, przywódcy oraz innowatorzy. W zestawieniu doceniono osoby ze świata nauki, polityki, sportu, a także kultury.

Zobacz wideo

100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 roku według magazynu "Time"

W tym roku na pierwszym miejscu w kategorii ikony znaleźli się książę Harry z żoną Meghan Markle, a tuż za nimi w zestawieniu uplasowała się japońska tenisistka Naomi Osaka. Z kolei w kategorii "pionierzy" doceniono młodą piosenkarkę Billie Eilish, a na szczycie wyróżnionych "aktorów" pojawiła się Kate Winslet.

Na czele kategorii "tytani" umieszczono natomiast gimnastyczkę Simone Biles, a twarzą kategorii "liderzy" została nigeryjska ekonomistka i polityczka Ngozi Okonjo-Iweala.

Dodaj do prania dwie łyżki soli. Efekt totalnie cię zaskoczy Dodaj do prania dwie łyżki soli. Efekt totalnie cię zaskoczy

Liście "innowatórów" przewodzi w tym roku Jen-Hsun Huang - współzałożyciel i prezes firmy Nvidia Corporation. I to właśnie w tej kategorii doceniono Polkę, profesor Lidię Morawską, która kieruje międzynarodowym Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia (LAQH).

"Morawska zebrała zespół ponad 200 naukowców, aby zbadać rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 i zmienić sposób, w jaki zmniejszymy ryzyko zarażenia. Jej głos pomógł zmienić praktyki na całym świecie. Szkoły i miejsca pracy, stały się środowiskiem bardziej bezpiecznym dla ludzi" - napisał Scott Gottlieb, amerykański lekarz i przedsiębiorca, uzasadniając wyróżnienie.

Na liście "TIME 100" umieszczono także m.in.: piosenkarkę Britney Spears, byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i jego następcę Joego Bidena, założyciela SpaceX Elona Muska, rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego oraz jednego z przywódców talibów Abdula Ghani Baradara.

Ze stylistką Magdą Jagnicką rozmawiamy o lumpeksach "W second handach aż roi się od unikatowych rzeczy!". Stylistka Magda Jagnicka zdradza nam, co warto mieć w szafie z lumpeksu

Więcej o: