Czego nie wypada dawać w prezencie ślubnym? "Niektóre zachowania muszą się zmienić"

Temat prezentów ślubnych wzbudza nie tylko ogromne zainteresowanie, lecz także spore kontrowersje. Wiele osób idąc na wesele ma problem z wyborem prezentu. Pieniądze, sprzęt RTV, a może zastawa stołowa... Czego lepiej nie dawać parze młodej?
Zobacz wideo Ślubne wpadki gwiazd

Temat prezentów ślubnych wzbudza skrajne emocje zarówno wśród darczyńców jak i tych obdarowywanych. Choć znaczna większość zaproszonych na wesele gości chce podarować jak najlepszy prezent, by sprawić radość młodej parze coś, efekt czasem bywa odwrotny od zamierzonego. Otóż bez konsultacji z nowożeńcami, trudno wstrzelić się w ich gust czy ewentualne potrzeby. Co więcej, okazuje się, że nie wszystko wypada dać w prezencie ślubnym. 

Czego nie wypada dawać w prezencie ślubnym? Takie podarunki mogą być postrzegane jako nietakt

W ramach prezentu ślubnego z całą pewnością nie należy wręczać takich przedmiotów, jak dzieła sztuki, dekoracyjne dodatki do domu czy sprzęt RTV/AGD. Według zasad savoir vivre'u jest to nietakt, gdyż taki prezent nie tylko może nie spodobać się nowożeńcom, lecz mogą także nie mieć na niego miejsca w swoim domu lub już coś takiego posiadać. Mowa oczywiście o wręczaniu takich podarunków bez ustalenia ich z parą młodą - przypadku przygotowania przez nich listy prezentów sprawa wygląda zupełnie inaczej. 

- Jeżeli chodzi o wszelkie ozdoby do mieszkania to może być kłopot. Nie do końca możemy znać potrzeby obu państwa młodych, bo jednej osobie może się podobać, a druga chciałaby urządzić swoje mieszkanie zupełnie inaczej. (...) Trzeba się dostosować do współczesności. Etykieta się oczywiście nie zmienia tak szybko, ale niektóre zachowania i przestrzenie do których należy obdarowanie prezentów na śluby i wesela muszą się zmienić - powiedziała w rozmowie z "Dzień Dobry TVN" Irena Radomska-Kamińska.

Wiele kontrowersji wywołuje również kwestia ślubnych kopert oraz kwoty, która powinna się w niej znaleźć. Często możemy usłyszeć, że do koperty należy włożyć przynajmniej tyle, by zwrócić za tzw. "talerzyk", dlatego nie powinniśmy dawać mniej niż około 300 złotych od osoby. Jednak te kwoty bywają czasem znacznie wyższe. 

- Zgodnie z zasadami savoir vivre’u nie wypada wręczać państwu młodym podpisanych kopert. Zamiast tego warto włożyć do koperty karteczkę z życzeniami. Dzięki temu nowożeńcy będą wiedzieli kim byli darczyńcy. W środku powinna się znaleźć karteczka z życzeniami ślubnymi. Nikt nie włoży karteczki bez pieniędzy z samymi życzeniami, czyli tam gdzie nie ma pieniędzy, to już wiadomo kto - powiedziała Irena Radomska-Kamińska w DDTVN. 

Więcej o: