Kiedy sadzić tuje? Musisz się pospieszyć. Zostało tylko kilka tygodni

Kiedy sadzić tuje? To jedne z najbardziej popularnych roślin, które zdobią nasz ogród przez cały rok. Podpowiadamy, w jaki sposób uprawiać tuje i jak zadbać o stworzenie dla nich idealnej przestrzeni.

Tuje to jeden z najpopularniejszych iglaków zdobiących nasze ogrody. Dzięki nim uzyskujemy odrobinę prywatności, a przy tym dbamy o estetykę przestrzeń. Poza tym są niewymagające w uprawie, trwałe i chronią przed wiatrem. Kiedy powinniśmy zasadzić tuje, aby upiększały nasz ogród w czasie cieplejszych pór roku? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Kiedy sadzić tuje? Wszystko zależy od odmiany

Najpopularniejszymi odmianami tuj, które goszczą w naszych ogrodach są brabant, szamargd, columna, yellow, ribbon, malonyana oraz spiralis. Jeżeli zdecydujemy się na zakup krzewów, których korzenie znajdują się w donicy z ziemią, możemy je sadzić przez cały okres wzrostu, od wiosny do jesieni. Jeśli jednak zakupimy tuje wykopane z ziemi i mają nieosłoniętą bryłę korzeniową, najlepiej posadzić je, zanim pojawią się nowe pąki. Zwykle przypada to na okres od połowy kwietnia do połowy maja lub od września do października. Granicznym terminem dla obu przypadków jest koniec października.

Co ciekawe, tuje są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i nie sprawiają większych trudności w czasie uprawy. W związku z tym nie ma konkretnych warunków czy typów podłoża, na których można je sadzić. Mimo wszystko najpiękniejszy wzrost zauważymy, gdy usytuujemy je w miejsca nasłonecznione lub lekko zacienione. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli posadzimy tuje na jałowej i suchej ziemi, mogą nie przetrzymać okresu zimowego.

Jak sadzić tuje? Pamiętaj o kilku zasadach

Mimo że w sadzeniu tuj nie ma specjalnej filozofii, należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Na początku oczyść trawę ze wszystkich chwastów na szerokość dwukrotnie większą niż średnica bryły korzeniowej tuj. Następnie wykop dziury głębokości ok. dwóch szpadli i dwukrotnie większej szerokości niż średnica bryły korzeniowej. Do połowy otworu wsyp żyzną ziemię. Tak przygotowane podłoże jest odpowiednie do posadzenia tui. Aby ułatwić sobie całą pracę, przed sadzeniem podlej każdą z nich. Zadbaj o to, by tuje były pionowo ustawione, następnie zasyp korzenie i udeptuj ziemię wokół nich.

Więcej o: