Jak korzystać z maty do akupresury? Masaż w domowym zaciszu dla każdego

Jak korzystać z maty do akupresury i czy jest ona bezpieczna? Wszystko, co warto wiedzieć na temat maty do akupresury, prezentujemy poniżej.

Mata do akupresury: co to jest i jak wygląda? 

Mata do akupresury to rodzaj narzędzia terapeutycznego, które umożliwia masaż w domowym zaciszu bez pomocy osób trzecich. Mata wygląda trochę jak mini materac z rzędami plastikowych krążków, każdy z nich wyposażony jest dodatkowo w kolce. Najczęściej maty terapeutyczne składają się z dwóch części, jedna odpowiada długości tułowia, druga w formie mini poduszki ma wspierać głowę. Znamy już odpowiedź na pytanie, czym jest mata do akupresury, czas dowiedzieć się więcej na temat jej działania.

Mata do akupresury: jak działa? Sprawdzamy!

A jak działa mata do akupresury? Zgodnie z zasadami medycyny chińskiej mata jest tak skonstruowana, aby wywierała nacisk na części ciała zlokalizowane blisko meridianów, czyli kanałów energetycznych, w których znajduje się energia życiowa określana jako "qi". Z pewnością nie dla wszystkich jest to jasne, przejdźmy zatem do konkretów i postarajmy się przybliżyć efekty stosowania maty do akupresury.

Mata do akupresury: co daje dla zdrowia? 

Co daje używanie maty do akupresury? Wspomniana wcześniej medycyna chińska zakłada, że wszelkie choroby i dolegliwości są wynikiem braku równowagi w przepływie energii Yin i Yang. Ucisk uzyskany dzięki akupresurze niweluje wszystkie blokady i w efekcie przepływ energii staje się płynny, zgodny z naturalnym rytmem. Akupresura ma wspomagać leczenie chorób, takich jak: 

Zobacz wideo Co drugi Polak cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?

Mata do akupresury: efekty dla urody 

Kolce maty wykazują pozytywny wpływ na skórę i mogą być ważnym sojusznikiem w walce z cellulitem. Mata podłożona pod nogi oraz pośladki działa na głębszych warstwach skóry, pobudza krążenie limfatyczne. W efekcie skóra staje się gładsza i elastyczna. Widoczne efekty stosowania maty do akupresury można zauważyć już po kilku piętnastominutowych sesjach (w niektórych przypadkach są nawet porównywalne do rezultatów po zastosowaniu profesjonalnego masażu drenującego).

Mata do akupresury: jaką wybrać?

Zastanawiasz się jaką matę do akupunktury wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele wariantów: różna wielkość czy materiał, maty dedykowane na krzesło, do używania w pozycji leżącej lub pod prysznic, a także takie, które działają na wybrane partie ciała. Wybór w zdecydowanej większości zależy od tego, które partie ciała będą poddawane stymulacji. Poleca się wybór mat do akupresury, które mają jak najwięcej kolców. Co ważne, mogę z nich korzystać także osoby początkujące. Niektórzy producenci mat do akupresury oznaczają stopień odporności na ból odpowiedni dla danego modelu.

Czy mata do akupresury jest bezpieczna? 

Pewnie wiele osób przed zakupem zastanawia się, czy mata do akupresury jest bezpieczna? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, masaż przy pomocy maty jest nieinwazyjny, a projekt maty został stworzony przez specjalistów w dziedzinie akupunktury. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do stosowania maty do akupresury, są to:

  • choroby skóry
  • świeże rany
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • zażywanie leków przeciwzakrzepowych

Ponadto osoby ciężko chore i kobiety w ciąży powinny skonsultować chęć korzystania z maty do akupresury z lekarzem prowadzącym.

Zobacz też: Te sygnały od organizmu wskazują, że koniecznie powinnaś zacząć się ruszać!

Więcej o: