W tym tygodniu będziemy obchodzili ostatni dzień lata i nazajutrz wkroczymy w jesienną aurę. Spadające liście, deszcz i wiatr - można stwierdzić, że nie czeka nas nic dobrego. Pamiętajmy jednak, że z początkiem jesieni wiąże się przestawianie zegarka. W związku z tym pośpimy o godzinę dłużej. Kiedy dokładnie zmieniamy czas na zimowy?
Patrząc za okno, już zauważamy pierwsze oznaki jesieni. Słoneczne, letnie dni na dobre nas opuściły i w związku z tym oficjalny początek nowej pory roku już wkrótce. Kiedy dokładnie jest pierwszy dzień jesieni? To już w tym tygodniu, mianowicie 23 września. Pora zaopatrzyć się w cieplejszą kurtkę, czapkę i solidniejsze obuwie.
Według dyrektywy Unii Europejskiej pochodzącej z 2001 roku, czas zimowy obowiązuje od końca przyszłego miesiąca. W tym roku przestawianie zegarków będzie miało miejsce w nocy z 30 na 31 października - z godziny 3:00 przesuniemy wskazówki na 2:00. Zyskamy dzięki temu godzinę snu. Jaka jeszcze zmiana wiąże się ze zmianą czasu? Dni będą coraz krótsze, szybciej będzie ciemno. Wiele osób uważa, że przestawianie zegarków nie jest potrzebne. Wiele krajów należących do Unii Europejskiej sprzeciwiło się tej regule. Zmiana czasu w marcu tego roku miała być ostatnią, lecz z powodu pandemii COVID-19, dyskusje nad tym tematem ucichły. Według badań CBOS z 2019 roku, nie popiera zmiany czasu ponad 75 procent ankietowanych. Z kolei około 14 procent jest za tą koncepcją.