Kiedy jest zmiana czasu na zimowy? Zegarki przestawiamy już wkrótce

Kalendarzowa jesień zaczyna się już w tym tygodniu. To oznacza, że niedługo będziemy musieli przestawić zegarki z czasu letniego na zimowy. Pośpimy dzięki temu godzinę dłużej, jednak mimo tego, wielu Polaków krytykuje tę zmianę. Czy to ostatnie przestawienie zegarków? Odpowiadamy.

Lato dobiegło końca. Wysokie temperatury już dawno za nami. Złote liście, wiatr i deszcz - pierwsze oznaki jesieni już niedługo będą widoczne. Nowa pora roku to także inna zmiana, jaką jest przestawienie czasu. Kiedy dokładnie zmieniamy wskazówki zegarka? Taka zmiana będzie miała miejsce już niedługo. 

Zobacz wideo Jesień to czas przetworów z pigwy! Dzięki niej wyleczymy kaszel i zgagę

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy? Jesień zbliża się wielkimi krokami

Wyglądając za okno, możemy podziwiać pierwsze oznaki jesieni. Dni pełne słońca na dobre nas opuściły, więc nowa pora roku zbliża się nieubłaganie. Czas na porządki w swojej garderobie i zaopatrzenie się w cieplejszą kurtkę, czapkę oraz porządne buty. Kiedy jest pierwszy dzień jesieni? To już w tym tygodniu, a mianowicie w czwartek. 23 września rozpoczyna się według kalendarza nowa pora roku.

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy? Przestawienie zegarka już niedługo

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej pochodzącej z 2001 roku, czas zimowy rozpoczyna się od końcówki przyszłego miesiąca. Zegarki przestawiamy w nocy z 30 na 31 października i będzie to zmiana z godziny 3:00 na 2:00. Pośpimy wówczas o godzinę dłużej. Są jednak przeciwnicy takiej modyfikacji. Wiele krajów należących do Unii Europejskiej wyraziło sprzeciw w tej kwestii. Przestawienie zegarków w marcu 2021 roku miało być ostatnią tego typu zmianą, ale pandemia COVID-19 poniekąd pokrzyżowała te plany. Dyskusje nad tym tematem ucichły.

Więcej o: