Kiedy przycinać tuje? To ostatni dzwonek. Sprawdź, jak się za to zabrać

Kiedy przycinać tuje? W tym przypadku okres jest bardzo ważny. Jeśli wciąż z tym zwlekasz, twoje rośliny mogą sporo ucierpieć. Podpowiadamy kiedy i jak przycinać tuje, aby móc cieszyć się ich pięknym wyglądem na dłużej.

Choć z ogrodem kojarzy się nam przede wszystkim wiosna i lato, w rzeczywistości, gdy zależy nam na jego pięknym wyglądzie w tych porach roku, musimy o to zadbać już jesienią. Jedną z ulubionych i nieodłącznych części naszej przydomowej przestrzeni są tuje. Jednak aby rzeczywiście móc cieszyć się ich nienagannym wyglądem, musimy w odpowiedni sposób o nie zadbać. Jakie więc powinniśmy zadać sobie pytanie? Wydaje nam się, że czas na małą lekcję ogrodnictwa – kiedy przycinać tuje?

Zobacz wideo Zioła w domowej kuchni - jak przedłużyć ich żywotność, hodować i mrozić

Kiedy przycinać tuje? To zależy od wielu czynników

Zanim dowiemy się tego, jak przyciąć tuje, zastanówmy się nad tym, po co właściwie to robimy. Przycięcia zwykle wymagają od nas te osobniki, które na co dzień tworzą żywopłot strzeżony. Wszystko zależeć będzie także od danego gatunku tui. Jednak warto wiedzieć, że tego typu zabiegi wpłyną na rośliny, zagęszczając gałązki, usuwając uszkodzone lub martwe pędy i zahamowując rozwój choroby. Do tego wszystkiego dołożymy także kwestie czysto estetyczne, dzięki którym nasza roślina naprawdę zdobi ogród.

Częstotliwość przycinania tui, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, będzie zależała od gatunku. Niektóre rosną wolniej, drugie szybciej – to zależy od ich indywidualnych predyspozycji. Aby jednak nieco uprościć sobie decyzję, popatrzymy na dwa podstawowe gatunki tui:

  • kulisty- Globosa, Golden Globe, Danica
  • kolumnowy – Smaragd, Brabant, Yellow Ribbon, Holmstrup

Każdy z gatunków i należących do nich odmian ma swoje własne upodobania co do przycinania, podlewania, nawożenia i usytuowania w środowisku.

Kiedy przycinać tuje? O tym nie zapominaj

Pierwsze cięcie tui powinno przypaść na okres pomiędzy marcem a kwietniem, jeszcze przed okresem wegetacji. Drugie przycinanie najlepiej zaplanować na czerwiec, natomiast trzecie, ostatnie, na przełom lipca i sierpnia. Warto przy tym wszystkim dodać także, że pierwsze cięcie stosuje się wobec osobników sięgających powyżej 1,5 m. Pamiętajmy również o tym, by nigdy nie przycinać tui późną jesienią, ponieważ drzewka nie będą miały czasu na to, by zagoić rany przed okresem zimowym.

Przycinanie tui – wskazówki:

  • Tuje przycinamy tylko w suchy i bezmroźny dzień, ale nie może być również zbyt ciepło i zbyt słonecznie.
  • Przygotuj narzędzia – pojedyncze tuje przycinamy za pomocą sekatora, natomiast żywopłoty przy użyciu specjalnych nożyc ręcznych, spalinowych lub elektrycznych.
  • Wyczyść narzędzia – tuje muszą być przycinane czystymi, naostrzonymi narzędziami. Dzięki odpowiednim zadbaniu o sprzęt, rośliny nie zostaną poszarpane ani narażone na przenoszenie choroby.
  • Przygotuj strój – pamiętaj o założeniu rękawiczek oraz ubrania, które zakryje ramiona i nogi.
  • Skracaj pędy o ok. 1/3 lub ½ długości podczas pierwszego cięcia. Drugie cięcie to 2/3 długości, a trzecie cięcie 1-2 cm.
Więcej o: