Ostatni dzień lata - eksperci zapowiadają ciepłe tygodnie. Kiedy zaczyna się jesień?

Jesień zbliża się wielkimi krokami, jednak kiedy oficjalnie przypada ostatni dzień lata? Zgodnie z zapowiedzią ekspertów czekają nas jeszcze ciepłe dni. Kiedy zaczyna się jesień już tak na serio serio?

Jesienna aura powoli spowija cały świat. Dni są coraz krótsze, a powietrze coraz chłodniejsze. Wszyscy staramy się przygotować do sezonu pełnego spadających liści, kasztanów i wieczorów przy świecy o zapachu pieczonej dyni. I tak właśnie po cichu, trochę niespodziewanie i z wielkim smutkiem lato odchodzi. Kiedy oficjalnie będziemy mogli je pożegnać?

Zobacz wideo Prosty jesienny makijaż pasujący do każdej tęczówki

Ostatni dzień lata. Kiedy zaczyna się jesień?

Kalendarzowy początek jesieni rozpoczyna się 23 września, czyli waga. Już w czwartek wszystkie największe jesieniary oficjalnie będą mogły przejść się do Starbucksa po swoją ulubioną Pumpkin Spice Latte i zanurzyć się w gorącej fali dyniowej kawy z dużą ilością spienionego mleka i bitej śmietany. Z naszych szaf w końcu wyskoczą grube, kolorowe swetry, a my bez wyrzutów sumienia wtopimy się w poduszki z ciepłym kocem i ulubioną książką.

Sprawa wygląda jednak inaczej z perspektywy astronomii. Astronomiczna jesień rozpocznie się już dzień wcześniej, czyli w środę, 22 września o godzinie 21:21 – czyli dokładnie wtedy, gdy będziemy o niej myśleć.

Ostatni dzień lata. Czy kalendarzowe lato pożegna również wysokie temperatury?

Warto wiedzieć jednak, że koniec wcale nie musi oznaczać ostatecznego pożegnania. O jesieni klimatycznej mówimy, wówczas gdy średnie dobowe temperatury balansują pomiędzy 15-5 stopni C. Zgodnie z prognozami, zapowiadanymi przez ekspertów, przełom października i września ma być jednak bardziej letni niż jesienny. Oznacza to, że tak naprawdę lato odejdzie od nas tylko oficjalnie. Będzie działało incognito, napawając nas ostatnimi promieniami słonecznych dni.

Więcej o: