Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2021/2022? "Póki co ratuję się starą, dobrą farelką"

Kiedy zaczynają grzać w blokach? Pogoda już od jakiegoś czasu nas nie rozpieszcza - temperatura w nocy to zaledwie kilka stopni powyżej zera - przez co w mieszkaniach także robi się coraz chłodniej. Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy 2021/2022?

Koniec lata nie należy w tym roku do najcieplejszych. Już pod koniec sierpnia temperatura spadała poniżej 20 st. C. Mimo że na zewnątrz coraz zimniej, to w wielu blokach kaloryfery jeszcze nie grzeją. Kiedy rozpocznie się sezon grzewczy? 

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Sezon grzewczy 2021/2022. Mieszkańcy narzekają na zimno w mieszkaniach

Teoretycznie sezon grzewczy trwa cały rok. Przepisy nie precyzują bowiem daty, od której grzejniki w naszych domach powinny być już ciepłe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku sezonem grzewczym nazywa się okres, "w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". To rozporządzenie jest jednak mało precyzyjne, dlatego warto powoływać się na rozporządzenie ministra infrastruktury, określające minimalną temperaturę w pomieszczeniach. W przypadku budynków mieszkalnych jest to 20 st. C w pokojach oraz 24 st. C w łazienkach.

Te zapisy nie są jednak brane pod uwagę przez spółdzielnie mieszkaniowe. Na naszym forum wielu internautów skarży się, że do tej pory ogrzewanie w bloku nie zostało włączone. 

U mnie nie grzeją, ale po rozmowach ze znajomymi wnoszę, że jestem raczej w ogonie, bo u wszystkich już raczej grzeją, chociaż na pół gwizdka.
Moja wspólnota jeszcze nie grzeje. Większość miasta ma ogrzewanie od 2 tygodni, a u nas rano max. 17 stopni w domu
Weszłam na stronę mojej Spółdzielni - zamiast ogłoszenia o cookiesach jest informacja, że włączą dziś. Chyba mieli dużo pytań w tej sprawie. 
Ja bym się też specjalnie nie awanturowała, ale jesteśmy wszyscy przeziębieni i poranek w łazience nie należy do przyjemności. Póki co ratuję się starą, dobrą farelką.

Sezon grzewczy 2021/2022. Od kiedy grzeją w blokach kaloryfery? 

Wielu internautów na forum informuje, że w ich blokach kaloryfery grzeją już od jakiegoś czasu. Od czego to zależy i kiedy możemy się spodziewać włączenia grzejników? 

Niektóre spółdzielnie wyznaczają sobie konkretną datę rozpoczęcia sezonu grzewczego, inne natomiast czekają na sygnał od mieszkańców. Warto więc skontaktować się z zarządem wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni. 

Więcej o: