Równonoc jesienna 2021. Jak dawniej świętowano zrównanie dnia i nocy?

Równonoc jesienna była wyjątkowo ważnym wydarzeniem dla naszych przodków. To właśnie wtedy składano dary słowiańskim bóstwom i dziękowano im za zebrane w ciągu roku plony. Równonoc jesienna była także okazją do zabaw i wróżb. Kiedy wypada równonoc jesienna 2021? Jak obchodzona jest współcześnie?

Równonoc jesienna wiąże się z pierwszym dniem astronomicznej jesieni. Równonoc jest świętem ruchomym i zależy od momentu górowania Słońca nad równikiem. Kiedy wypada w tym roku? 

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Dzień bez samochodu Dzień bez samochodu. 22 września nie musisz kupować biletu. Są jednak warunki

Równonoc jesienna 2021? Kiedy wypada w tym roku? 

Równonoc jesienna obchodzona jest w Polsce, gdy Słońce wkracza w znak Wagi. Moment równonocy jesiennej wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego. W tym roku równonoc wypada 22 września. Tego dnia dzień i noc trwają (w przybliżeniu) tyle samo, czyli 12 godzin. Po tej dacie dni stają się coraz krótsze. 

Równonoc jesienna: dawne rytuały i tradycje

W życiu Słowian kluczową rolę w życiu codziennym odgrywała natura - to ona wyznaczała rytm życia. To właśnie z naturą związane były wierzenia naszych przodków. W dniu równonocy jesiennej Słowianie składali ofiary bóstwom urodzaju - Świętowitowi, Welesowi i Mokoszy. Palili dla nich ogniska, wokół których chętnie tańczyli, pletli wieńce i piekli kołacze. Ważnym elementem jesiennych obchodów były wróżby i przepowiednie, które miały odpowiedzieć na pytania dotyczące nadchodzącej zimy czy obfitości przyszłorocznych plonów. 

Od XVI wieku na terenie Polski obchodzone były w tym czasie dożynki. To święto w trakcie którego dziękowano za zebrane plony. Ważną częścią obchodów był zwyczaj zwany wieńcowcem. Nasi przodkowie wili ogromny wieniec w kształcie korony. Pleciony był on ze zboża i ozdabiany kwiatami, jarzębiną, orzechami i owocami. Kolejnym zwyczajem było również zostawianie pasa ziemi, z którego nie zbierano plonów oraz łączenie starego i nowego ziarna, co miało zapewnić cykliczność zbiorów.

Dziś dożynki nie są obchodzone w dniu równonocy jesiennej, ale w ostatni weekend sierpnia.

Zmiana czasu 2021 (zegar - zdjęcie ilustracyjne) Zmiana czasu na zimowy 2021. Kiedy przestawimy zegarki?

Równonoc jesienna 2021. Jak świętować w XXI wieku?

Wiele osób w tym dniu stosuje tzw. rytuały oczyszczające - okadzają dom palo santo lub szałwią oraz praktykują pobudzanie się energią - wybierają się na piesze wycieczki (zwłaszcza do lasu, lub parku), tańczą lub praktykują jogę. Aby przyciągnąć pomyślność do swojego domu, warto zapalić świecę. Ogień zawsze odgrywał bardzo ważną rolę w takich obrzędach i kojarzy się z oczyszczeniem. Tego dnia podziękuj za tegoroczne zbiory. Oczywiście w znaczeniu szerszym niż jedzenie. Wypisz na kartce wszystkie rzeczy, za które jesteś wdzięczna.

Więcej o: