Równonoc jesienna wiąże się z pierwszym dniem astronomicznej jesieni. Równonoc jest świętem ruchomym i zależy od momentu górowania Słońca nad równikiem. Kiedy wypada w tym roku?
Równonoc jesienna obchodzona jest w Polsce, gdy Słońce wkracza w znak Wagi. Moment równonocy jesiennej wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego. W tym roku równonoc wypada 22 września. Tego dnia dzień i noc trwają (w przybliżeniu) tyle samo, czyli 12 godzin. Po tej dacie dni stają się coraz krótsze.
W życiu Słowian kluczową rolę w życiu codziennym odgrywała natura - to ona wyznaczała rytm życia. To właśnie z naturą związane były wierzenia naszych przodków. W dniu równonocy jesiennej Słowianie składali ofiary bóstwom urodzaju - Świętowitowi, Welesowi i Mokoszy. Palili dla nich ogniska, wokół których chętnie tańczyli, pletli wieńce i piekli kołacze. Ważnym elementem jesiennych obchodów były wróżby i przepowiednie, które miały odpowiedzieć na pytania dotyczące nadchodzącej zimy czy obfitości przyszłorocznych plonów.
Od XVI wieku na terenie Polski obchodzone były w tym czasie dożynki. To święto w trakcie którego dziękowano za zebrane plony. Ważną częścią obchodów był zwyczaj zwany wieńcowcem. Nasi przodkowie wili ogromny wieniec w kształcie korony. Pleciony był on ze zboża i ozdabiany kwiatami, jarzębiną, orzechami i owocami. Kolejnym zwyczajem było również zostawianie pasa ziemi, z którego nie zbierano plonów oraz łączenie starego i nowego ziarna, co miało zapewnić cykliczność zbiorów.
Dziś dożynki nie są obchodzone w dniu równonocy jesiennej, ale w ostatni weekend sierpnia.
Wiele osób w tym dniu stosuje tzw. rytuały oczyszczające - okadzają dom palo santo lub szałwią oraz praktykują pobudzanie się energią - wybierają się na piesze wycieczki (zwłaszcza do lasu, lub parku), tańczą lub praktykują jogę. Aby przyciągnąć pomyślność do swojego domu, warto zapalić świecę. Ogień zawsze odgrywał bardzo ważną rolę w takich obrzędach i kojarzy się z oczyszczeniem. Tego dnia podziękuj za tegoroczne zbiory. Oczywiście w znaczeniu szerszym niż jedzenie. Wypisz na kartce wszystkie rzeczy, za które jesteś wdzięczna.