Dorota Gardias gorzko o walce z nowotworem. Ma żal do lekarza. "Byłam wkurzona"

- Nie zlecił żadnych badań, żadnej biopsji i szczerze mówiąc mam o to żal. A taki nowotwór niezłośliwy, którego ja mam, z czasem może się zezłośliwić - wyznała Dorota Gardias.

Dorota Gardias zdecydowała się niedawno na szczere wyznanie. Prezenterka powiedziała w jednym z wywiadów, że wykryto u niej nowotwór piersi. Od jakiegoś czasu narzekała na delikatny ból w piersi. W czasie badania USG wykryto u niej centymetrowy guz. Początkowo diagnoza załamała prezenterkę. Jak zdradziła, w lipcu przepłakała kilka dni. - Nie ignorujcie żadnych niepokojących symptomów, bo mamy dla kogo żyć - przypomniała Gardias. - Operację będę miała na koniec września. Po wynikach histopatologii będzie wiadomo, jak dalej ma przebiegać leczenie - dodała.

Zobacz wideo Samobadanie piersi - kiedy i jak je wykonujemy?

"Nie zlecił żadnych badań, żadnej biopsji"

W rozmowie z "Dzień Dobry TVN" Gardias wyznała, że guz w piersi został wykryty już dwa lata temu. Jednak lekarz uznał wówczas, że nie ma się czym przejmować. 

Byłam wkurzona na lekarza, który pierwszy to zobaczył, bo to było dwa lata temu. Powiedział, że jest jakiś guzek, ale kobiety mają różne guzki, to może być włókniaczek i żeby nie ruszać. Nie zlecił żadnych badań, żadnej biopsji i szczerze mówiąc mam o to żal. A taki nowotwór niezłośliwy, którego ja mam, z czasem może się zezłośliwić. Im wcześniej wykryjemy problem, tym większe mamy szanse. Ja w Centrum Onkologii widziałam prawdziwą walkę. To jest mój apel, żeby często się badać.

Prezenterka opowiedziała także o tym, jak zareagowali jej fani na wieść o chorobie

Tak dużo kobiet do mnie podchodzi i pisze, że super, że o tym mówię, to mnie uspokoiło. Bałam się, że ktoś powie, że na chorobie chcę zdobyć popularność. Nie jest to temat miły. Wolałabym, żeby pisano, że wystąpiłam w pięknej sukience. Temat trudny, ale ważny. Pani doktor mnie uspokoiła w sposób bardzo konkretny, który postawił mnie na nogi. Powiedziała: „Uspokój się, tu przychodzą kobiety, które mają 3 miesiące życia. Jesteś w super sytuacji. To jest sprawa do załatwienia

- powiedziała Gardias. 

 

Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Co roku w naszym kraju zapada na niego ponad 18 500 kobiet i ponad 6600 umiera z jego powodu. Jednak wcześnie wykryty jest uleczalny. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Najlepszym sposobem, aby wcześnie wykryć nowotwór piersi, jest comiesięczne ich samobadanie. Najlepiej jest robić to po miesiączce. Lekarze zalecają moment pomiędzy szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Aby nie pomylić się w obliczeniach i nie ominąć terminu, najlepiej ustal, że wykonujesz samobadanie zaraz po okresie. Piersi są wtedy najmniej grudkowate i wrażliwe, więc o wiele łatwiej uniknąć pomyłki. Więcej na temat samobadania piersi dowiesz się z naszego artykułu: 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: