Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się już 1 kwietnia 2021. Badanie przeprowadzane przez Główny Urząd Statystyczny zobowiązuje do udziału wszystkie osoby zamieszkałe stale lub tymczasowo na terenie Polski. Odmowa będzie wiązała się z poważnymi konsekwencjami. Do kiedy więc możemy się spisać? Czasu jest coraz mniej.
Ostateczny termin wypełnienia formularza spisu powszechnego mija 30 września 2021. Oznacza to, że pozostało nam tylko kilka dni. W badaniach GUS muszą wziąć udział wszystkie osoby zamieszkujące stale lub tymczasowo terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Dotyczy to także dzieci, które mogą zostać zarejestrowane przez rodziców. Ogólnie rzecz ujmując, nie ma konieczności dokonywania samodzielnych zapisów. Wszystkich domowników może zapisać jeden członek rodziny.
Badanie reprezentacyjne (formularz długi) dotyczy osób przebywających w danym mieszkaniu. W tym przypadku reprezentant (osoba, która pierwsza się zalogowała) wypełnia formularz identyfikacyjny oraz spisuje wszystkich członków rodziny, tworzy relacje między nimi oraz spisuje ankietę mieszkaniową - czytamy w komunikacie opublikowanym przez rząd.
Odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą grzywny, która może sięgać nawet 5 tysięcy złotych, natomiast podanie fałszywych informacji może ściągnąć na nas karę pozbawienia wolności do lat dwóch.
Aby dokonać rejestracji, możemy wybrać dwie drogi. Albo zapisać się przez stronę internetową GUS, którą znajdziesz pod linkiem: SAMOPIS, albo poczekać na telefon rachmistrza i wspólnie wypełnić formularz poprzez wywiad telefoniczny. Rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.
Aby dokonać samopisu, niezbędne okaże się zalogowanie. Istnieją trzy opcje, które zweryfikują twoją tożsamość: