Trzymasz ręczniki w łazience? Ekspert wyjaśnia, dlaczego to błąd

Z pewnością wy również trzymacie ręczniki w łazience, bo gdzie indziej? Okazuje się, że nie jest to najlepsze miejsce do ich przechowywania z kilku względów. Zobaczcie również, jak często według eksperta ręczniki powinniśmy prać.

Łazienka to miejsce w naszym domu, w którym panują dość specyficzne warunki. Przede wszystkim jest tam duża wilgotność, co sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Jeśli po kąpieli zostawimy tam mokry ręcznik, możemy być niemalże pewni, że szybko nie wyschnie. Ponadto jeśli rozwieszamy go na haczykach, gdzie wisi już kilka innych ręczników, już po chwili jego zapach będzie nieprzyjemny. Zatem jest to fatalny pomysł. 

Zobacz wideo

Trochę lepiej wygląda sytuacja, jeśli mamy w łazience kaloryfer. Rozwieszając na nim ręcznik, możemy przyspieszyć proces jego suszenia, jednak wciąż pod wpływem wilgoci mogą rozwijać się na nim bakterie. Sytuacja komplikuje się, jeśli w naszym gospodarstwie domowym mieszka więcej osób. 

Gdzie trzymać ręczniki? 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby przynoszenie ręcznika do łazienki za każdym razem, kiedy chcemy wziąć kąpiel. To uchroniłoby go przed zawilgoceniem i rozwojem bakterii. Następnie dobrze byłoby go rozwiesić w jakimś suchym, przewiewnym miejscu. Na początku to może wydawać się uciążliwe, ale z czasem docenisz tę zmianę. 

Gdzie zatem trzymać ręczniki? Najlepiej w suchym przewiewnym miejscu, z dostępem do światła i świeżego powietrza. Oczywiście, nie każdy ma w domu takie miejsce jak balkon, który swoją drogą jest doskonałym miejscem do suszenia ręczników, ale warto wygospodarować taką przestrzeń. 

Pleśni i grzyby atakujące ręczniki wydzielają charakterystyczny, nieprzyjemny i trudny do pozbycia się zapach. Stwarzają one również poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i mogą pogarszać stan skóry. Regularny kontakt z siedliskiem bakterii może przyczynić się do poważnych infekcji. Wycierając twarz brudnym ręcznikiem, możemy nabawić się problemów z trądzikiem. Nasza skóra może się przesuszać lub przetłuszczać. Jak widać, używanie brudnego ręcznika może nieść za sobą poważne konsekwencje. 

Jak często prać ręcznik? 

Wiele osób robi to dopiero wtedy, gdy zaczyna śmierdzieć. To błąd! Są też takie przypadki, w których ludzie uważają, że ręczników nie trzeba prać w ogóle, bo przecież wycieramy nimi czystą skórę. Ta teoria również jest nieprawidłowa. Choć rzeczywiście może nam się wydawać, że wycieramy ręcznikiem czyste ciało, to mimo wszystko zostają na nim resztki martwego naskórka. A jak już wcześniej wspominaliśmy, wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. 

Jak często należy prać ręczniki? Wiele zależy od tego, jak często bierzemy kąpiel, jednak nie powinniśmy robić tego rzadziej niż 1-2 razy w tygodniu. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej z ręcznikiem do rąk. Ten z racji tego, że używany jest znacznie częściej, powinniśmy prać 2-3 razy w tygodniu. 

Philip Tierno, mikrobiolog i patolog z New York University School of Medicine jest zdania, że wymiana ręcznika po trzech użyciach to konieczność.

Więcej o: