Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy 2021? Już wkrótce będziemy spać o godzinę dłużej

Już niedługo po raz kolejny przestawimy zegarki. Pomimo tego, że jest wiele głosów sprzeciwu, to zmiana czasu jest nadal obecna w naszym życiu. Są jednak plusy, dzięki zmianie czasu na zimowy będziemy spać o godzinę dłużej. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy 2021?

Na pomysł zmiany czasu wpadł swego czasu Benjamin Franklin. Celem zmiany zaproponowanej przez polityka była czysta oszczędność. Doszedł on bowiem do wniosku, że od wiosny ludzie wstają kilka godzin po wschodzie słońca, a wieczorami muszą pracować przy świecach. Obliczenia wykazały, że istnieje związek między czasem, a liczbą zużywanych sposób świec i ich kosztem. Zmiana weszła w życie o wiele później i o wiele później trafiła również do Polski. Od kilku lat wiele głosów mówi o zaprzestaniu przestawiania zegarków i bezsensowności tego działania w czasach obecnych. Oficjalnej decyzji nadal brak. Już niedługo po raz kolejny przestawimy zegarki na czas zimowy. Kiedy dokładnie?

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy 2021? Ten zwyczaj jest obecny od 1916 roku

Niemcy nie byli pomysłodawcami zmiany czasu, ale wcielili to w życie. Po raz pierwszy przestawili zegarki w 1916 roku i miało to na celu zwiększenie efektywności pracy. Za nimi decyzję podjęli Brytyjczycy i Amerykanie. W przypadku Ameryki, motywacją była oszczędność paliwa, a więc powrócono do postulatów Benjamina Franklina, które miały miejsce w dalekiej przeszłości. Kolejne kraje europejskie podchwyciły pomysł i tak nieprzerwanie zmieniamy czas w zegarkach dwa razy do roku. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej, a potem w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977. Każdego roku odbywa się to w te same dni.

Czy wiesz kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy 2021? To już niedługo!

Zmiana czasu na zimowy dokonywana jest każdego roku w ostatnią niedzielę października o  godzinie pierwszej czasu uniwersalnego. Dzięki temu, że wskazówki zegarów przesuwamy o godzinę wstecz, to zyskujemy godzinę snu. Niestety, wiele osób skarży się na problemy związane z tą zmianą. Zaburzenia snu mogą prowadzić do bólu głowy i uczucia zmęczenia, jeśli pewne przyzwyczajenia stosujemy od lat.

Zmiana czasu w Polsce i na świecie. Czy ten zwyczaj jest konieczny?

W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której znaczna większość ankietowanych opowiedziała się za zaprzestaniem zmian czasu i negatywnych skutkach tego działania. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021. Niestety, pandemia pokrzyżowała te plany i ostateczna decyzja nadal nie została podjęta.

Więcej o: