Wniosek o przeliczenie emerytury. Nie wszyscy seniorzy mogą skorzystać na nowych tablicach ZUS

Ponowne przeliczenie emerytury jest możliwe tylko w kilku przypadkach. Oznacza to, że nie wszyscy emeryci będą mogli skorzystać na nowych tablicach średniego dalszego trwania życia. Jakie warunki musimy spełniać, aby nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie?

Wielu seniorów udaje się do ZUS-u z nadzieją na pozytywne rozpatrzenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Okazuje się jednak, że nie wszyscy emeryci dostaną szansę na rozwój sytuacji. Kto skorzysta z nowych tablicach GUS?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wniosek o przeliczenie emerytury. Kto może liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku?

Mimo wielkich nadziei, jakie emeryci pokładają w ponownym przeliczeniu emerytury, może ono nastąpić tylko w niektórych przypadkach. Na pozytywnie rozpatrzony wniosek mogą liczyć seniorzy, którzy zdecydowali się na pobieranie świadczenia emerytalnego nie wcześniej niż 1 kwietnia 2021. Innym racjonalnym rozwiązaniem, które jest brane pod uwagę, będzie znalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku.

Przeliczenia wysokości emerytury są ściśle określone w sytuacjach wyjątkowych, np. takich, w których emeryt dorabia, czyli odkłada składkę emerytalną, może wystąpić o przeliczenie emerytury, nawet jeżeli przeszedł na nią dwa lub trzy lata temu – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik centrali ZUS.

Wniosek o przeliczenie emerytury a nowe tablice średniego dalszego trwania życia

W związku ze spadkiem średniego dalszego trwania życia, które spowodowany był wybuchem pandemii koronawirusa, wysokość emerytury będzie o wiele korzystniejsza niż w latach poprzednich. Wielu emerytów pokłada w nowych tablicach spore nadzieje, jednak otrzymanie pozytywnej decyzji ZUS wcale nie będzie łatwe do zdobycia.

Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury – mówi dla infor.pl Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Więcej o: