Świadczenie przedemerytalne to forma wsparcia dla osób, które z przyczyn od nich niezależnych, straciły pracę, prawo do renty lub świadczenie dla opiekuna osób niepełnosprawnych, i w związku z wiekiem zbliżającym się do wieku emerytalnego, nie mogą znaleźć pracy. Jednak, aby móc liczyć na dodatkowe pieniądze od państwa, niezbędne jest spełnienie dwóch rodzajów warunków.
ZUS wypłaci świadczenie przedemerytalne, jeśli spełnimy jednocześnie dwa rodzaje warunków: warunki wspólne oraz indywidualne. Pierwsze dotyczą wszystkich osób, które ubiegają się o świadczenie, natomiast drugie dotyczą indywidualnej sytuacji ubezpieczonego. Wysokość świadczenia w 2021 roku jest równa 1140,99 złotych brutto, co daje na rękę 1035,68 złotych.
O świadczenie przedemerytalne mogą ubiegać się osoby, które:
Dopiero gdy, sprawdzimy, czy spełniamy wszystkie warunki wspólne, możemy zacząć zastanawiać się nad warunkami indywidualnymi, które ustalają przyczynę rozwiązania stosunku pracy czy utracenia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego itp.
W przypadku, gdy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z powodów dotyczących zakładu pracy:
Inaczej jest w przypadku, gdy przyczyną zwolnienia była niezdolność do wykonywania pracy. Jeśli z tego powodu ubiegamy się o świadczenie, wówczas:
Po spełnieniu wszystkich powyższych warunków możemy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u w terminie do 30 dni, od kiedy urząd pracy wydał dokument potwierdzający pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez okres przynajmniej 180 dni.