Kiedy zmiana czasu na zimowy? Możliwe, że niedługo przestawimy zegarki po raz ostatni

Pomimo tego, że to tradycja od wielu lat, wiele osób zastanawia się kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy. Niektóre głosy mówią o tym, że w tym roku zrobimy to po raz ostatni. Zmiana czasu na zimowy odbędzie się już niedługo. Sprawdź kiedy, aby jej nie przeoczyć.

Zmiana czasu od lat budzi kontrowersje. Pomimo tego, że już Benjamin Franklin przekonywał społeczność o skuteczności tego rozwiązania, wiele osób miało zastrzeżenia. Byli także zwolennicy, w tym Niemcy, którzy w 1916 roku wcielili ten pomysł w życie w swoim kraju. Kolejno za Niemcami tradycję zmiany czasu przechwycili m.in Amerykanie, a później Polacy. Cel był jeden - oszczędność. Tyczyło się to świec, a później światła. Zmiana czasu miała też wpływać na efektywność pracy, a tym samym na umacnianie państwa, którego obywatele są silni i pracowici. Dziś zwyczaj zmiany czasu powoli odchodzi w cień. W ankiecie przeprowadzonej przez Komisję Europejską większość społeczeństwa opowiedziała się za zakończeniem tradycji przestawiania zegarków. Czy to oznacza, że w tym roku przestawimy je ostatni raz?

Zobacz wideo "Jesień średniowiecza". Tak wyglądał protest przeciwko zakazowi edukacji seksualnej

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy? To już niedługo!

Zmiana czasu z letniego na zimowy w tym roku nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Wskazówki cofamy z godziny trzeciej, na drugą w nocy. Po tej zmianie zauważymy zmianę pory dnia i nocy za oknem. Dni będą wydawały się krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej.

Jakie są plusy i minusy zmiany czasu? Będziemy spać dłużej

Najważniejszym plusem zmiany czasu jest fakt, że będziemy spać o godzinę dłużej. Niestety, dla wielu osób o stałym rytmie dnia nie jest to dobra wiadomość. Mogą odczuwać zmęczenie, a nawet bóle głowy. Dni będą krótsze, więc będziemy wracać z pracy kiedy na zewnątrz będzie się ściemniać. Wielu uczniów będzie rozpoczynało lekcje, kiedy na zewnątrz dopiero zacznie świtać. 

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy po raz ostatni? Jest decyzja?

26 marca 2019 roku Parlament Europejski podjął decyzję zgodną z głosem większości obywateli, że zmiana czasu nie będzie już kontynuowana w Europie. Rozporządzenie miało wejść w życie w 2021 roku, jednak ze względu na pandemię, prace nad projektem wstrzymano. Obecnie czekamy na kontynuację działań w tym kierunku. Bardzo możliwe, że zmiana czasu w 2021 roku jest tą ostatnią. 

Więcej o: