Nowe święto państwowe może zostać uchwalone jeszcze w tym roku. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu poparła pomysł ustanowienia nowego święta państwowego. 27 grudnia mielibyśmy świętować Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

Nowe święto państwowe ma być upamiętnieniem zrywu Wielkopolan z lat 1918-1919. Ustanowienie nowego święta jest formalnie inicjatywą skierowaną do Sejmu przez prezydenta, ale za pomysłem stoją działacze regionalni zorganizowani wokół: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. 

Zobacz wideo Tak Warszawa uczciła pamięć uczestników Powstania

Pieniądze Ile wynosi podatek od darowizny? Niektórzy są zwolnieni z jego opłacania

Nowe święto państwowe. Rząd jednogłośnie przyjął projekt ustawy

Prezydencki projekt ustawy został przyjęty przez aklamację. Inicjatorzy akcji od czerwca zdobyli wyrazy poparcia od osób indywidualnych z regionu i kraju oraz uchwały wszystkich wielkopolskich samorządów. 

"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła projektu, w którym kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym.

Pomysłodawcy projektu liczą, że święto będzie obchodzone jeszcze w tym roku. 

Uśmiech Światowy Dzień Uśmiechu 2021. To wyjątkowe święto! Dlaczego?

Czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy? 

Powstanie Wielkopolskie było wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, które zakończyło się zwycięstwem. Właśnie dlatego pomysłodawcy projektu uznali, że jest to dzień, który powinien być świętem narodowym. 

Czy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie dniem wolnym od pracy? Projekt ustawy złożony w Sejmie nie przewiduje, że 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy. 

Więcej o: