Podcasty o filozofii. Lista ciekawych podcastów filozoficznych

Podcasty o filozofii mogą mieć różne oblicze od teorii klasyków po teorie spiskowe. Szukasz ciekawych treści z pogranicza filozofii, kultury, muzyki czy historii? Sprawdź propozycje podcastów, które będą idealnym towarzyszem w życiu zawodowym lub prywatnym.

Podcasty filozoficzne - czym jest podcast? 

Podcast to internetowa publikacja w formie dźwięku, najczęściej pojawia się w odcinkach i idealnie wpisuje się w styl życia współczesnego odbiorcy.  Podcastu można słuchać przy wykonywaniu różnych czynności, jest zdecydowanie mniej absorbujący niż telewizja czy internet. Do słuchania podcastów najczęściej korzystamy z aplikacji, każdy może wybrać subskrypcję ulubionych audycji i odsłuchać nowy odcinek od razu po publikacji. Bez problemów można się też cofnąć do archiwalnych zasobów. Szukasz ciekawych pozycji w kategorii podcasty filozoficzne? Sprawdź koniecznie nasze propozycje!

Ciekawe podcasty o filozofii - dawka inspiracji

Największą grupę podcastów stanowią lekkie wywiady z udziałem gwiazd, ale przy wyborze audycji można kierować się też konkretnym tematem. Poniżej prezentujemy ciekawe podcasty o filozofii dla tych, którzy lubią zadawać pytania i poszukują odpowiedzi. 

Ciekawe podcasty o filozofii - lista w języku polskim 

Abstrakcyjne myślenie może iść w parze z racjonalnym argumentem lub inną dziedziną. Poniżej prezentujemy ciekawe podcasty o filozofii nagrane przez Polaków, którzy zawodowo zajmują się filozofią lub pracują w jej otoczeniu. Oto przygotowana przez nas lista:

 • Pogawędnik filozoficzny - spojrzenie praktyczne 

Twórcy podcastu zapraszają do świata filozofii od kuchni. Wszyscy zainteresowani znajdą tu wiele praktycznych informacji na temat tego jak studiuje się filozofię i jak się dla niej pracuje. Pogawędnik filozoficzny prowadzony jest pod redakcją pracowników i doktorantów Instytutu Filozofii UMK w Toruniu. 

 • Sztuka słuchania. Uchem filozofa 

Sztuka słuchania składa się z serii wykładów, które na przełomie 2019 i 2020 roku poprowadziła Anna Chęćka - filozofka i pianistka. W efekcie powstał autorski podcast, który pozwala pogłębić refleksję nad przeżyciem muzycznym. Autorka łączy neuroestetykę z neurobiologią przy akompaniamencie utworów z różnych epok, z dużym naciskiem na muzykę Chopina. 

 • Podcasty Filozoficzne realizowane przez pracowników Instytutu Filozofii UKSW

Poniżej kilka przykładowych tematów: 

 • Etyka i życie społeczne
 • Filozofia i literatura 
 • Racjonalność wiary w ujęciu Henry’ego More’a
 • Wolność i godność człowieka w sporach bioetycznych
 • U źródeł metafizyki i ontologii

Ciekawe podcasty o filozofii - ranking zagranicznych publikacji 

Przy okazji słuchania podcastu można uczyć się także języka angielskiego. Poniżej prezentujemy  ciekawe podcasty o filozofii, bez których żaden ranking nie mógłby istnieć:

 • Philosophize This! - czy żyjemy w symulacji? 

Stephen West co prawda nie posiada akademickiego wykształcenia, ale jest określany mianem prawdziwego entuzjasty filozofii. Philosophize This! to podcast oparty na analizie koncepcji, które miały znaczący wpływ na aktualną rzeczywistość. Słuchacze mogą liczyć na chronologiczną prezentację wszystkich teorii oraz komentarz do tego, co dzieje się w XXI wieku. 

 • Elucidations - co miesiąc z mistrzem 

Elucidations to podcast na temat filozofii, który prowadzi Matt Teichman. W każdym miesiącu zapraszany jest wybitny filozof, a rozmowy nagrywane są na uniwersytecie w Chicago. Często pojawiają się tematy to psychologia moralna oraz wolność religijna. 

 • The Partially Examined Life - czy da się zarobić na filozofii? 

The Partially Examined Life oceniany jest jako jeden z najlepszych podcastów o filozofii. Poruszane tematy dotyczą zarówno studiów filozoficznych jak i samych teoretyków. 

 • In Our Time - filozofia, kultura, religia, nauka i historia 

Program prowadzony jest przez Melvyna Bragga i nadawany przez stację BBC Radio. In Our Time to program z pogranicza różnych dziedzin nauki, łączy w sobie zarówno elementy filozofii jak i kultury, religii i historii. To prawdziwy hit, który ma swoich wiernych fanów na całym świecie. 

 • The Philosophy Guy - kosmici i religia

Autorem tego podcastu jest pisarz Brenden Weber, którego pasją jest filozofia. Weber interesuje wszystko, co jest związane z kulturą i środowiskiem. Przykładowe tematy:

 • Ciemna strona psychiatrii 
 • Obcy, umysły roju i sensowne fałszywe narracje
 • Smok dezinformacji: chrześcijaństwo, religia, spiski i moc naszej prawdy

Zobacz też: Co to jest podcast? Jakie podcasty cieszą się największą popularnością w Polsce?

Zobacz wideo Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty [Popkultura]
Więcej o: