Hortensja bukietowa - dowiedz się wszystkiego o uprawie popularnej rośliny ogrodowej

Hortensja bukietowa to wyjątkowo dekoracyjna roślina, która potrafi ożywić barwnymi kwiatami każdy ogród. Pokochasz ją za kolorowe kwiaty i nieskomplikowaną uprawę. Dowiedz się koniecznie, jak dbać o hortensję bukietową i sprawdź, jakich warunków potrzebuje, by mogła cieszyć oko wspaniałym wyglądem.

Hortensja bukietowa – kiedy sadzić?

Nie ulega wątpliwości, że jedną z atrakcyjniejszych roślin ogrodowych jest przystrojona barwnymi kwiatami hortensja bukietowa. Kiedy sadzić tę wyjątkową roślinę? Najlepszym okresem okaże się czas od wiosny, aż do jesieni (od kwietnia do września). Jeśli zależy Ci na intensywnym kwitnieniu, sadząc roślinę wiosną musisz zapewnić jej regularne i obfite. Wysadzając hortensję bukietową do gruntu jesienią, koniecznie zabezpiecz jej system korzeniowy przed nadejściem zimy. W przeciwnym wypadku znaczny spadek temperatury i przymrozki przyczynią się do przemarznięcia bryły korzeniowej.

Kiedy kwitnie hortensja bukietowa?

Kiedy kwitnie hortensja bukietowa? Dekoracyjne rośliny, urzekające każdego barwnymi kwiatami (najczęściej białymi, różowymi lub fioletowymi), cieszą oko wyjątkowo atrakcyjnymi wyglądem od lata aż do wczesnej jesieni.

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Dlaczego hortensja bukietowa nie kwitnie?       

Zastanawiasz się, dlaczego hortensja bukietowa nie kwitnie? Przyczyn może być kilka. Najczęściej powodem takiego stanu rzeczy są:

  • niedobory światła – jeśli krzew został posadzony w zbyt ciemnym miejscu należy przesadzić go na bardziej słoneczne stanowisko;
  • niedobory składników odżywczych – brak odpowiedniego nawożenia może przyczynić się do tego, że hortensja będzie słabo kwitnąć;
  • przenawożenie azotem – zbyt intensywne nawożenie hortensji azotem, by tego uniknąć, pamiętaj o tym, by nie stosować jednoskładnikowych nawozów. 

Hortensja bukietowa – jaka ziemia będzie najlepsza?      

Jaka ziemia spełni wymagania hortensji bukietowej? Najlepszym podłożem dla hortensji okaże się żyzna, lekko kwaśna, przepuszczalna, a przy tym próchnicza gleba. Musisz dbać o to, by podłoże nie było zbyt ciężkie, możesz rozluźnić je kwaśnym torfem bądź kompostem. Dbaj również o to, aby ziemia w której rośnie hortensja bukietowa była stale wilgotna. Hortensja bukietowa nie może rosnąć w zbyt luźnym piasku czy ciężkim podłożu.

Hortensja bukietowa – jak gęsto sadzić roślinę?

Jak gęsto sadzić hortensję bukietową, chcąc dodać swojemu ogrodowi magicznego klimatu? Planując posadzenie kilku roślin, musisz zachować między nimi odpowiedni odstęp. Hortensje bukietowe najlepiej sadzić od siebie w odległości około 1-1,5 metra.

Hortensja bukietowa. Zdjęcie ilustracyjneHortensja bukietowa. Zdjęcie ilustracyjne Edita Medeina/shutterstock

Hortensja bukietowa – kiedy nawozić?

Zadbaj o to, by rośliny w Twoim ogrodzie rosły prawidłowo i sprawdź koniecznie, co sprawi, że najwspanialszą ozdobą rabatek stanie się hortensja bukietowa. Kiedy nawozić ten wyjątkowy krzew? Jeśli hortensja bukietowa została posadzona wiosną, możesz rozpocząć jej nawożenie już po kilku tygodniach. W przypadku krzewów sadzonych jesienią z nawożeniem należy poczekać do wiosny.

Hortensja bukietowa – kiedy przycinać?

Wiele roślin potrzebuje przycinania, by mogły lepiej się rozwijać i zachwycać swym pięknem. Dotyczy to również krzewów, takich jak hortensja bukietowa. Kiedy przycinać roślinę, chcąc zapewnić jej zdrowie i obfite kwitnięcie? Najlepszym czasem na przeprowadzenie takiego zabiegu jest wczesna wiosna (przełom marca i kwietnia). Hortensję bukietową należy przycinać każdego roku. 

Hortensja bukietowa. Zdjęcie ilustracyjneHortensja bukietowa. Zdjęcie ilustracyjne photoPOU/shutterstock


 

Hortensja bukietowa – jak ciąć?

Jak ciąć hortensję bukietową, by była wyższa? Jeśli zależy Ci na wyższym krzewie, pamiętaj o tym, żeby przycinać go wyżej. Chcąc uzyskać niższą hortensję, przycinaj ją krócej. Przycinając krzew, warto również pamiętać o usuwaniu połamanych, przemarzniętych czy suchych pędów. Co kilka lat przycinaj również nisko starsze pędy. Taki zabieg pomoże odmłodzić roślinę.

Hortensja bukietowa – jakie miejsce będzie dla niej odpowiednie?

Zadbaj o to, by ozdobą Twojego ogrodu stała się zachwycająca hortensja bukietowa. Jakie miejsce okaże się najlepsze dla pięknej rośliny ozdobnej? Hortensje bukietowe doskonale czują się na stanowiskach ciepłych, słonecznych lub półcienistych. Roślina wyróżnia się dużą odpornością na mróz i dobrze znosi znaczne spadki temperatury, jak i opady śniegu. Mimo wszystko warto pomyśleć o zabezpieczeniu hortensji bukietowej przed zimowymi, mroźnymi nocami, by uniknąć przemarznięcia pędów. Dzięki temu wiosną roślina odwdzięczy się szybszym rozwojem nowych pędów.

Zobacz też: Judaszowiec - pełne uroku drzewko, które warto mieć w swoim ogrodzie

Więcej o: