Kiedy przestawiamy zegarki 2021? Zmiana czasu na zimowy już niedługo

Kiedy przestawiamy zegarki w 2021 roku? To pytanie krąży po głowie wielu z nas, od kiedy zaczęła się astronomiczna jesień. Dowiedz się, czy będziemy spać o godzinę dłużej a może krócej? Sprawdźmy, czy to już ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Od kiedy w naszym kraju w pełni zagościł, jesienny klimat czujemy, że nieubłaganie zbliża się moment zmiany czasu na zimowy. Przestawianie zegarków nastąpi już niedługo, warto się jednak zastanowić czy robimy to ostatni raz? 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Kiedy przestawiamy zegarki 2021? Poznaj dokładną datę i godzinę

W Polsce, jak i w innych krajach europejskich czas zmieniany jest dwa razy w roku. Co ciekawe ustalenia dotyczące czasu letniego w Europie wprowadzono w ubiegłym wieku w celu oszczędzania energii. W naszym kraju zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym. Nieprzerwanie stosowana jest od 1977 roku.

A więc, kiedy jest zmiana czasu na zimowy? Nastąpi ona w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października.  Czas przestawiamy wtedy z godziny 3:00 na 2:00. Oznacza to, cofnięcie wskazówek zegara o godzinę więc śpimy o godzinę dłużej.

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy. 2021 to ostatni rok zmiany?

Dokładnie 26 marca 2019 r. Parlament Europejski przyjął uchwałę o zrezygnowaniu ze zmiany czasu na zimowy i letni. W marcu 2021 roku miała ona, wejść w życie a zegarki byłyby już nieprzestawiane. Jednak tak się nie stało, a w nocy z 30 października na 31 października ponownie zmienimy czas.

Parlament Europejski doszedł do wniosku, że wszystkie państwa członkowskie powinny samodzielnie zadecydować o tym, według jakiego czasu chcą funkcjonować zimowego czy letniego. Kraje nie doszły wciąż do porozumienia. Niektóre chcą, aby na stałe pozostał czas letni inni zimowy, spowodowałoby to chaos czasowy w Europie. 

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy, odczuwamy dyskomfort. Co z wpływem zmiany czasu na samopoczucie?

Zmiana czasu najbardziej niekorzystnie wpływa na nasz rytm okołodobowy, czyli nasz wewnętrzny zegar. Niekorzystnie wpływa to również na nasze poczucie czasu. Możemy przez to mieć problem z zasypianiem lub w trakcie dnia możemy czuć zmęczenie. U osób wrażliwych ponadto mogą występować bóle głowy. Wszystkie dolegliwości trzeba przeczekać, aż nasz organizm w tym wewnętrzny zegar się uregulują. 

Więcej o: