Zastanawiasz się, co to jest tężnia solankowa? Otóż tężnia solankowa, nazywana też inhalatornią to obiekt o tradycyjnej budowie z drewna i tarniny. Tężnia może przypominać leśny pokój, ścianę, altanę lub wieżę. Dawniej tężnie solankowe były wykorzystywane do pozyskiwania soli kuchennej, współcześnie zadaniem tężni jest wsparcie dla organizmu poprzez naturalną inhalację. Znamy już odpowiedź na pytanie, czym jest tężnia solankowa, czas sprawdzić jak działa. O szczegółach piszemy poniżej.
Jak działa tężnia solankowa? Po drewnianych ścianach tężni spływa solanka, czyli woda mineralna bogata w mikroelementy (sód, magnez, brom, jod, potas, żelazo oraz wapń). Wcześniej solankę pompuje się ku górze przy pomocy dedykowanej pompy. Następnie solanka z mokrych gałęzi paruje, efektem tego procesu jest aerozol. Naturalne ruchy tężni nasycają powietrze mikroelementami, które wnikają do organizmu poprzez skórę oraz błony śluzowe. Praca tężni uzależniona jest od pogody, najlepsze efekty można uzyskać w gorący i wietrzny dzień. W porze deszczowej parowanie jest znacznie mniejsze, a nocą prawie całkowicie zanika. W prawidłowo działającej tężni solanka nie będzie tryskać na zewnątrz, wystarczą wilgotne gałązki od wewnątrz.
Powietrze solankowe może leczyć, ale sesje przy drewnianej ścianie zalecane są także w formie profilaktyki. Właściwości tężni solankowej są bardzo różnorodne.
Tężnia solankowa - efekty korzystania z tężni:
Co jeszcze daje korzystanie z tężni solankowej?
Pytanie, ile czasu powinna trwać sesja w tężni solankowej, warto skierować do lekarza prowadzącego, który zna historię pacjenta. Według ogólnych zaleceń 45-minutowe sesje dwa lub trzy razy w tygodniu powinny mieć pozytywne przełożenie na nasze zdrowie i samopoczucie.
Pomimo pozytywnego wpływu na zdrowie tężnia solankowa nie jest całkiem bezpieczna. Poniżej prezentujemy listę chorób, które wykluczają możliwość korzystanie z tężni.
Tężnia solankowa - przeciwwskazania:
Zobacz też: Termy w Polsce: uzdrawiająca moc wód termalnych na wyciągnięcie ręki