Pnącze - jak je uprawiać i jakie gatunki roślin najlepiej sprawdzą się na balkonie?

Pnącze, w zależności od gatunku, można uprawiać w różnych miejscach. Wśród tych najczęściej wybieranych znajduje się balkon. Sprawdź, jakie gatunki roślin pnących mogą tam bez przeszkód rosnąć, tworząc wspaniałą, żywą ozdobę.

Pnącza na balkon – jakie wybrać?

Pnącze na balkon to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby go jakoś ozdobić, jednocześnie nie zabierając miejsca na dość niewielkiej przestrzeni, jaką dysponują (w przypadku balkonów o dużym metrażu jest oczywiście większe pole do popisu). Z pomocą odpowiednich roślin można też stworzyć naturalną barierę, która uchroni Cię przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Przekonaj się, które spośród pnączy możesz wybrać do uprawy balkonowej.

  • Wiciokrzew

To jedno z najpopularniejszych pnączy, uprawianych zarówno w ogrodzie, jak i w donicy. Charakteryzuje się dekoracyjnymi kwiatami o rurkowatym kształcie, które w przypadku części odmian wydzielają też przyjemny zapach. Aby zasadzić je, a później pielęgnować na balkonie, warto mieć już jakiekolwiek doświadczenie w ogrodnictwie. Musisz mieć świadomość, że szybko rośnie, dlatego musisz kontrolować ich rozwój. Wiciokrzew nie jest szczególnie odporny na mróz i nie najlepiej radzi sobie z suszą. Odpowiednią wystawą dla tej rośliny będzie południowa, ze względu na to, że pnącze bardzo lubi słońce. Stanowisko dla wiciokrzewu powinno być dodatkowo osłonięte przed wiatrem. Szkodnikami, które często go atakują, są mszyce. Jeśli zauważysz ich bytność, jak najszybciej dokonaj oprysku, by nie dopuścić do większej inwazji. Na balkonach najczęściej goszczą wiciokrzew pomorski oraz wiciokrzew przewiercień.

Wiciokrzew - pielęgnacja i uprawa. Jak dbać o pnącza, których kwiaty przyciągają kolorem i słodkim zapachem?Wiciokrzew - pielęgnacja i uprawa. Jak dbać o pnącza, których kwiaty przyciągają kolorem i słodkim zapachem? fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Drzewa do ogrodu - paulownia. Zdjęcie ilustracyjne Drzewa do ogrodu. Czym się kierować, wybierając nasadzenia?

  • Powojnik

Uprawa tego pnącza także nie należy do najprostszych, jednak warto się na nie zdecydować, ponieważ bardzo dobrze prezentują się na balkonach, sadzone w donicach. Powojnik potrzebuje słonecznego, bądź też lekko zacienionego miejsca, dlatego możesz z powodzeniem umieścić go na balkonie po stronie zachodniej bądź wschodniej. Nie wybieraj go, jeśli masz balkon wychodzący na północ – to dla niego zdecydowanie zbyt chłodne i ciemne miejsce. Roślina do właściwego rozwoju potrzebuje żyznego, przepuszczalnego podłoża, którego odczyn pH zawrze się w przedziale 6-7. Zadbaj o to, by było ono cały czas wilgotne, ponieważ powojnik bardzo źle znosi nawet krótkotrwałą suszę. Pnącze wymaga też odpowiednio szerokiej i głębokiej doniczki, by jego korzenie nie miały problemu ze wzrostem. Na balkon nadają się odmiany o sporej mrozoodporności, czyli powojnik alpejski oraz powojnik wielkopłatkowy.

  • Róża pnąca       

To odmiana róż, mająca długie pędy, które swoją formą przywodzą na myśl pnącza. Powinno się je przywiązywać do podpór, choć rośliny same się do nich czepiają, wykorzystując swoje kolce. Najczęściej kwiaty róży pnącej nie są zbyt duże, jednak nowsze odmiany tej rośliny mogą też dawać róże o większych rozmiarach. Róże pnące powinny mieć odpowiednio dużą doniczkę, by zapewnić korzeniom sporą przestrzeń do wzrostu. Aby rośliny te prawidłowo rosły, potrzebują sporo światła słonecznego. Z tego względu najlepiej odnajdą się na balkonie południowym.

Róża pnąca 'Indigolette''Róża pnąca 'Indigolette'' Fot. Dariusz Barański / Agencja Wyborcza.pl

  • Bluszcz

To także pnącze chętnie wybierane na balkon. Aby dobrze rosło, lepiej wybrać dla niego głęboki pojemnik zamiast zwykłej skrzynki balkonowej. Roślina najlepiej czuje się w cieniu, dlatego warto trzymać go po północnej stronie, ponieważ tam jest zwykle najchłodniej, a promienie słoneczne ledwie docierają od tej strony. Na bardziej nasłonecznione balkony nadają się odmiany z wielobarwnymi liśćmi, które potrzebują światła, by dobrze się wybarwiać. Bluszcz trzeba często podlewać, tak, by ziemia pozostawała stale wilgotna. Raczej nie decyduj się na to pnącze, jeśli w domu wraz z Tobą mieszka kot lub pies, ponieważ roślina ta jest silnie toksyczna. Wszelkie zabiegi, takie jak przycinanie bluszczu, gdy stanie się za wysoki, powinno się wykonywać w rękawicach ochronnych.

Judaszowiec to bardzo ciekawe ozdobne drzewko. Zdjęcie ilustracyjne Judaszowiec - pełne uroku drzewko, które warto mieć w swoim ogrodzie

Donica z kratką na pnącza – co warto o niej wiedzieć?

Kratka na pnącze to element, który roślina może oplatać i wspinać się po nim coraz wyżej, tworząc wyjątkowo piękną ozdobę. Bardzo często sprzedaje się donice, wyposażone w tego rodzaju kratkę. To z ich pomocą można oddzielić własny balkon od balkonu sąsiadów, zapewniając sobie odrobinę prywatności. Pamiętaj, że jeśli kupujesz donicę z kratką na pnącza, musisz odpowiednio ją zabezpieczyć przed działaniem zjawisk atmosferycznych. Surowe drewno trzeba zakonserwować odpowiednim impregnatem. Jeśli tego nie zrobisz, kratka może popękać, napęcznieć od wilgoci, a nawet pokryć się pleśnią.

Zobacz też: Rośliny do ogrodu. Jakie warto wybrać do różnych przydomowych przestrzeni?

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?
Więcej o: