Kiedy przestawiamy zegarki? Czy zmiana czasu z letniego na zimowy 2021 jest już ostatnią?

Kiedy przestawiamy czas 2021? Kiedy za oknami robi się coraz szybciej ciemno, a wstając do pracy trzeba zaświecać światło, przypominamy sobie, że trzeba zmienić czas. Dowiedz się kiedy zmieniamy czas. Czy zmiana czasu 2022 nastąpi, a może w tym roku jest ona ostatnia?

Od kiedy astronomiczna i kalendarzowa jesień na dobre zagościła za naszymi oknami, coraz szybciej zapada zmrok. Wstając do pracy czy szkoły, często musimy jeszcze zapalać lampki, bo w pomieszczeniu panuje pełny mrok albo półmrok. Zmierzch również zapada szybko, już po godzinie 18 zaczyna się ściemniać. Zegarki przestawiamy już niedługo, warto o tym pamiętać i nie przegapić tego dnia. 

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Kiedy przestawiamy czas 2021? Poznaj datę i godzinę

Dokładna zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Zegarki przestawiamy wtedy z godziny 3:00 na 2:00. Cofając wskazówki zegara o godzinę pośpimy dłużej. 

W Polsce zmieniamy czas dwa razy w roku. Zawsze w ostatnią niedzielę marca zmieniamy czas na letni, natomiast w ostatnią niedzielę października na zimowy. Dzieje się tak nieprzerwanie od 1977 roku. Pierwsza zmiana czasu w Polsce nastąpiła jednak w 1919 roku, lecz nie była stosowana rokrocznie.  W Europie zmiana czasu została wprowadzona w ubiegłym wieku w celu oszczędności energii zwłaszcza podczas trwania wojny. 

Kiedy przestawiamy zegarki sami, a kiedy robią to na nas urządzenia? Uważaj, żeby nie zaspać

W obecnych czasach mamy tyle szczęścia, że w większości urządzenia, z których korzystamy, przestawiają się same jak np. telefon, laptop czy tablet. Część nowoczesnych zegarków na rękę jak np. smartwatch, również sama zmieni czas, chyba że są to zegarki klasyczne analogowe lub zwykłe ścienne tarczowe. W tej sytuacji musimy zadbać o zmianę czasu sami, aby nie zaspać, jeśli w dniu następnym mamy jakieś plany. 

Czy zmiana czasu 2022 nastąpi? Zmieniamy czas ostatni raz?

Parlament Europejski przyjął uchwałę o zrezygnowaniu ze zmiany czasu na zimowy i letni. Miało to miejsce dokładnie 26 marca 2019 r. Zegarki miały nie być już więcej przestawiane od marca 2021 roku. Jak wszyscy zauważyliśmy, jednak tak się nie stało. Tak jak zmieniliśmy czas w marcu, tak i w nocy z 30 października na 31 października ponownie to zrobimy

Więcej o: