Kiedy sadzić czosnek? Jeśli chcesz uzyskać duże główki rośliny, powinieneś się pospieszyć

Kiedy sadzić czosnek? - to pytanie zadaje sobie wiele osób, którym zależy na domowe uprawie. Okazuje się, że zegar tyka, a czasu na to mamy coraz mniej. Podpowiadamy, jakie odmiany wybrać i jak krok po kroku przygotować glebę.

Czy wyobrażacie sobie świat bez czosnku? Pewnie byłby pełen wampirów. Aby temu zapobiec, musimy zadbać o to, by nasz czosnek rósł, jak powinien. Okazuje się, że najlepszą porą tego warzywa, przyprawy i lekarstwa w jednym przypada...właśnie teraz. Kiedy dokładnie? Podpowiadamy, jak sadzić czosnek i jakie odmiany wybrać.

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Kiedy sadzić czosnek? Lepiej się pospieszyć

Coraz więcej ludzi decyduje się na ogrodową uprawę czosnku. Okazuje się jednak, że niewiele z nich wie, jak i kiedy powinno się to robić. Ta roślina ma ogromne wymagania względem gleby. Powinna być żyzna i bogata w próchnicę, dlatego jeśli dysponujemy glebą nieco gorszej jakości, niezbędne będzie nawiezienie jej obornikiem. Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku powinniśmy odczekać aż rok przed sadzeniem. Czosnek uprawiamy rok po oborniku. Możemy także zdecydować się na wykorzystanie płodozmianu. Sprawdzi się przy tym groch, bób czy fasola.

Czosnek sadzimy jesienią, w październiku lub na początku listopada. Można także zdecydować się na wiosenną uprawę, pomiędzy marcem a kwietniem, ale przedzimie zapewni nam większe główki. Jakie odmiany wybrać? W ozimej uprawie najlepiej sprawdzą się Arkus, Ceves, Harnaś, Huzar, Mega lub Ornak.

Jak sadzić czosnek? Krok po kroku

Jeśli zależy nam, a zapewne nam zależy, na uzyskaniu jak największych główek, powinniśmy zaopatrzyć się w kwalifikowany materiał, który dostaniemy w specjalnych centrach ogrodniczych. Sadzenie tej rośliny jest dosyć proste, właściwie składa się jedynie z trzech najważniejszych kroków.

Sadzenie czosnku. Krok po kroku:

  1. Podziel główkę czosnku na ząbki, przy czym każdy z nich musi mieć fragment piętki.
  2. Posadź tylko duże ząbki w rzędach z przerwami co sześć lub siedem centymetrów.
  3. Ząbki włóż do gleby na głębokość ok. pięciu centymetrów.
Więcej o: