Nie wylewaj wody po ugotowaniu ziemniaków! Zdziwisz się, do czego możesz ją użyć

Ziemniaki w wielu polskich domach gotowane są niemal codziennie. A co z wodą, która po nich zostaje? Najczęściej ląduje w kuchennym odpływie. A to wielki błąd! Sprawdź, do czego możesz ją wykorzystać. Niejedno zastosowanie z pewnością cię zaskoczy.
Zobacz wideo Przydatne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Nie da się ukryć, że ziemniaki to jedne z popularniejszych i najbardziej lubianych produktów w naszej kuchni. Jednak nadają się nie tylko do jedzenia. Znaleziono dla nich również wiele innych zastosowań, które mogą okazać się bardzo przydatne w codziennym życiu. Surowe ziemniaki wykorzystać można do rozciągania butów (wciskając je w czubki butów tak, by rozpierały ich przednią część i pozostawiając na noc) czy np. czyszczenia okien i luster. Z powodzeniem wykorzystać można również wodę, która pozostaje po ich ugotowaniu.

Woda po ziemniakach do podlewania kwiatów

Składniki odżywcze oraz minerały (np. wapń i fosfor) zawarte w ziemniakach pomogą w uprawie roślin doniczkowych i będą stanowić dla nich wartościowy nawóz. Wystarczy od czasu do czasu podlać rośliny przestudzoną wodą, która została po gotowaniu ziemniaków. Trzeba jednak pamiętać, by taka woda nie była bardzo słona.

Woda po ziemniakach do polerowania sztućców

Sztućce straciły swój blask? Tu również z pomocą przyjdzie woda po ziemniakach. Wystarczy zanurzyć je na kilkanaście minut w wodzie, która pozostała po ugotowaniu kartofli na obiad, a następnie wysuszyć i wypolerować sztućce za pomocą suchej ściereczki np. z mikrofibry.

Woda po ziemniakach jako płukanka do włosów

Woda po ziemniakach doskonale sprawdzi się też jako naturalna pielęgnacja włosów. Podczas mycia jako ostatnie płukanie zastosuj nieosoloną wodę po ziemniakach, a zawarte w nich witaminy odżywią włosy. Taka płukanka sprawi też, że będą bardziej lśniące. 

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę:TUTAJ

Woda po ziemniakach sposobem na kamień

Twarda woda sprawia, że nieustannie walczysz z kamieniem np. w czajniku? Dobra wiadomość jest taka, że woda po ziemniakach sprawdzi się również i w tym przypadku. Świetnie sprawdza się bowiem w usuwaniu kamienia, a także rdzy. Wystarczy zagotować wodę po ziemniakach w czajniku i czajnik będzie można z łatwością doczyścić.

Więcej o: