Miskant chiński, czyli Miscanthus sinensis, zwany także trawą słoniową, zalicza się do traw ozdobnych, które mogą zimować w gruncie w polskich warunkach klimatycznych. Poleca się ją również osobom niemającym dotąd żadnego doświadczenia w uprawie tego rodzaju roślin. Źdźbła miskanta dorastają nawet do 200 centymetrów i przewieszają się mniej więcej w trzech czwartych swojej długości. Kwitnienie tej trawy przypada na drugą połowę lata, dlatego tak pięknie ozdabia ona ogród jesienią. Chociaż imponuje swoimi ogromnymi rozmiarami, jest wyjątkowo prosta w utrzymaniu.
Miskant chiński. Zdjęcie ilustracyjne Ksenia Lada/shutterstock
Jak szybko rośnie miskant chiński? Większość osób, które chcą ją wprowadzić do swojego ogrodu, zadaje sobie to pytanie. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką spośród odmian miskanta chińskiego się wybierze. Zwykle jednak szybkość wzrostu tej rośliny określa się jako bardzo intensywny.
Miskant chiński. Zdjęcie ilustracyjne Gabriela Beres/shutterstock
Jedną z najczęściej wybieranych traw ozdobnych, mających dekorować przydomową przestrzeń, jest miskant chiński. Kiedy sadzić go do gruntu? Ten rodzaj trawy ozdobnej sprzedaje się w pojemnikach, dlatego na jego sadzenie można wybierać różne terminy. Najczęściej jednak umieszcza się je w gruncie wczesną jesienią, ponieważ w takim wypadku otrzymują sporo czasu na to, by zaaklimatyzować się w nowym miejscu i przygotować do nadejścia zimy.
Trawy ozdobne, by dobrze rosnąć, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Właściwych zabiegów potrzebuje też miskant chiński. Kiedy przycinać tę roślinę? Najlepszym terminem okaże się wczesna wiosna (warto jednak zwracać uwagę na pogodę i dopasować się ze ścinaniem trawy do warunków, panujących na dworze). Wówczas ścina się około 10 centymetrów nad ziemią. Ważne jest, by procedurę tę przeprowadzać każdego roku.
Co ile sadzić miskant chiński? Aby opisywana roślina dobrze rosła, potrzebuje właściwej rozstawy. Biorąc pod uwagę to, że źdźbła miskanta okazują się naprawdę spore, a sama trawa osiąga nierzadko średnicę mieszczącą się w przedziale od 70 do 90 centymetrów, najlepszym wyborem będzie zachowanie między sadzonkami odstępu wynoszącego 70 centymetrów.
Jak sadzić miskant chiński? Przede wszystkim, trzeba znaleźć mu dobre miejsce w swoim ogrodzie. Roślina dobrze sprawdzi się w pobliżu zbiornika wodnego, a także stanie się interesującym elementem złożonej kompozycji traw ozdobnych. Wymaga żyznego podłoża o obojętnym bądź delikatnie kwaśnym odczynie pH. Gleba powinna być przez cały czas umiarkowanie wilgotna – to umożliwi roślinie odpowiednie zagęszczenie oraz osiągnięcie sporych rozmiarów. Miskant polubi także ciepłe stanowisko, a duża ilość słońca pozwoli mu na obfite kwitnienie.
Miskant chiński. Zdjęcie ilustracyjne Worldlover/shutterstock
Co istotne, ta trawa ozdobna doskonale zniesie zanieczyszczenie gleby oraz powietrza. Da sobie ponadto radę w ziemi o wysokim zasoleniu. Choć miskant chiński wykazuje sporą odporność na mróz, pamiętaj, by w pierwszym roku po posadzeniu przygotować go na nadejście zimy, odpowiednio zabezpieczając przed trudnymi warunkami.
Jeśli szukasz bezproblemowej i wyjątkowej trawy ozdobnej, Twoje wymagania powinien spełnić właśnie miskant chiński. Gdzie kupić tę roślinę? Sadzonkę możesz nabyć w sklepie ogrodniczym, także za pośrednictwem Internetu. Interesujący Cię egzemplarz będzie też na Ciebie czekał w specjalnej szkółce roślin.
Zobacz też: Pnącze - jak je uprawiać i jakie gatunki roślin najlepiej sprawdzą się na balkonie?