Balkony - inspiracje w sam raz na jesień! [aranżacja, ozdoby, wystrój]

Jak ozdabiać jesienne balkony? Inspiracje można czerpać z różnych źródeł. Jedno jest pewne - także w październiku lub listopadzie na balkonie może być kolorowo, ciekawie i przytulnie.

Jak urządzić balkon jesienią?

O czym pamiętać przy tworzeniu ciekawej aranżacji? Jak urządzić balkon jesienią? Także w chłodniejszej porze roku można sprawić, że przestrzeń wypoczynkowa będzie prezentowała się kolorowo i ciekawie. Mamy do wyboru zarówno bogactwo świata jesiennych roślin, jak i możliwość wykorzystania kolorowych darów natury. W przypadku roślin żywych kluczowy jest taki dobór gatunków, by były odporne na niższe temperatury. Niektóre z nich nadają się też do umieszczenia w miejscu osłoniętym od wiatru. 

Balkony - inspiracje. Jakie żywe rośliny wybrać?

Jak przystroić jesienne balkony? Inspiracje powinny nam dawać ciekawe rośliny. Niektóre z nich kwitną właśnie teraz, inne cieszą oko barwnymi liśćmi i oryginalnym wyglądem. Z pewnością jesienna kompozycja powinna składać się zarówno z sezonowych kwiatów, jak i roślin zimozielonych i iglaków. Świetnie będą się tu prezentowały wrzosy i królujące o tej porze chryzantemy. Przydadzą się też niebieskie i fioletowe astry. O tej porze świetnie prezentują się także kwiatostany i liście traw ozdobnych. Może być to wyjątkowo piękna trawa Red Baron, ale też różne gatunki miskantów o ozdobnych liściach. Wśród roślin zimozielonych dość wytrzymały jest bukszpan; dobrze sprawdzi się też bluszcz, trzmielina i niewielkie cisy. Nie może też zabraknąć niewielkich iglaków takich, jak świerk Daisy White.   

 

Aranżacja balkonu: kolorowe liście i dary natury 

Jak sprawić, żeby aranżacja balkonu miała prawdziwie jesienny charakter? Z pewnością warto wykorzystać kolorowe liście z drzew, gałązki i szyszki. To doskonały materiał do tworzenia stroików i wielobarwnych bukietów. Warto też podkreślić, że dobrze nadają się do wyplatania jesiennych wieńców. Niektóre spośród nich to małe dzieła sztuki, które przetykane są dodatkowo suszonymi kwiatami lub niewielkimi owocami. Z powodzeniem możemy sięgnąć po jesienne dary natury. O ile jabłka lub gruszki w koszach wyglądają wspaniale, to nie są dość trwałe. Zupełnie inaczej rzecz ma się z dyniami, które są piękne i dość długo mogą cieszyć nasz wzrok. Jeśli tylko mamy dość czasu, możemy je dodatkowo ozdabiać lub wycinać w sposób, który znamy z Halloween.

Malowanie dyni. Zdjęcie ilustracyjneMalowanie dyni. Zdjęcie ilustracyjne yanishevska/shutterstock

Ozdoby na balkon, które można zrobić samemu

Ciekawe ozdoby na balkon możemy również stworzyć metodą DIY. Bardzo dobrym pomysłem jest zachęcenie do współpracy dzieci, które zwykle uwielbiają takie prace. Poza wspominanymi bukietami i wieńcami z jesiennych darów możemy tworzyć wspólnie z naszymi pociechami tak proste i ciekawe rzeczy, jak figurki z żołędzi, szyszek i kasztanów. Inne przykłady jesiennych drobiazgów wykonywanych samemu to:

  • girlandy z liści i szyszek, którymi możemy opleść balkon 
  • świece z jesiennym przybraniem
  • róże z liści
  • kwiaty z szyszek
  • dynie z włóczki
  • jesienne obrazki 

Wystrój balkonu - jak stworzyć przytulny nastrój? 

Jak zadbać o wystrój balonu jesienią? Przede wszystkim należy korzystać z możliwości przebywania na zewnątrz dopóty, dopóki to możliwe. Meble balkonowe zawsze zdążymy jeszcze sprzątnąć, zanim nadejdzie czas największej jesiennej słoty. Jak sprawić, żeby korzystanie z nich było łatwiejsze? Przytulny charakter balkonu jesienią uzyskamy choćby dzięki ciepłym pledom, kolorowym cotton balls i rozstawionym w tym miejscu świeczkom. Jeśli chcemy zainwestować nieco więcej pieniędzy, to strzałem w dziesiątkę może być zakup ogrzewacza na balkon. Zasilane gazem urządzenia świetnie sprawdzą się też na tarasie lub w ogrodzie

Zobacz też: Rośliny na balkon. Co posadzić w pojemnikach na balkonie?

Zobacz wideo Balkonowy kwietnik ze skrzynki po owocach. Efekt murowany, a wykonanie dziecinnie proste!
Więcej o: