Rośliny na balkon, które cieszą oczy jesienią. Jak o nie dbać?

Które rośliny na balkon są piękne także jesienią? Okazuje się, że również październikowy czy listopadowy balkon może być ozdobiony wspaniałymi roślinami. Jakie kwiaty wybierać i w jaki sposób o nie dbać?

Rodzaje roślin na balkon, które sprawdzą się też jesienią

Które rodzaje roślin na balkon będą cieszyć nasze oczy także jesienią? Wbrew pozorom wybór nie jest wcale tak mały i do dyspozycji mamy kilka rodzajów roślin. Będą to zarówno sezonowe kwitnące kwiaty, jak i rośliny zimozielone i ostatnie z bylin, które zachwycają kolorowymi liśćmi tuż przed nadejściem zimy. Nie można wreszcie zapominać o iglakach i karłowatych drzewkach.  

Rośliny na taras kwitnące- chryzantemy

Jakie rośliny na taras kwitnące dobrze wyglądają jeszcze jesienią? To już ostatnie chwile, by cieszyć się pięknem chryzantem. Właśnie z nich często pozyskuje się także kwiat cięty. Cenione są z uwagi na wielość gatunków i odmian barwnych. Najpiękniejsze z nich to:

  • białe - np. ''Cloud'', ''Laguna White''
  • żółte - ''Madam'', ''Solar'', ''Starlet''
  • pomarańczowe - ''Rio'', ''Pipi''
  • różowe - ''Flamingo'', ''Pink Cloud''
  • czerwone - ''Mina'', ''Red''
  • dwubarwne - ''Arlekin'', ''Havel''

Chryzantema wielokwiatowaChryzantema wielokwiatowa Fot. shutterstock

Rośliny na taras w donicach - kwitnące 

Oczywiście chryzantemy to nie są jedyne kwitnące rośliny na taras w donicach. Oprócz nich możemy także brać pod uwagę:

  • astry - w kolorach niebieskim, fioletowym i różowym
  • wrzosy - pięknie kwitnące właśnie jesienią
  • jeżówki - o pięknych, bardzo wyrazistych kwiatach, które cenione są również za swoje właściwości lecznicze
  • dalie - niezwykle piękne i kolorowe
 

Rośliny na balkon całoroczne. Propozycje zimozielone

Zdecydowanie warto wybrać także rośliny na balkon całoroczne, czyli przede wszystkim odmiany zimozielone. Jeśli chodzi o najniższe propozycje, to z powodzeniem możemy wybrać zawsze zielony barwinek. Bardziej okazale prezentować będzie się bluszcz pospolity (Hedera helix) - można wybierać także bardziej ozdobne odmiany tej rośliny z barwnymi liśćmi. Popularne są także trzmieliny występujące w kilku odmianach (np. trzmielina Fortune'a), jałowiec płożący i cyprysik groszkowaty.

Jakie rośliny na balkon? Iglaki

Zastanawiając się nad tym, jakie rośliny na balkon wybrać, nie można też pominąć iglaków. Mogą to być np. sosna czarna ''Nabna'', świerk biały ''Daisy White'' lub ''Conica'', sosna bośniacka ''Schmidtii'' lub sosna kosodrzewina ''Mops''. Z powodzeniem możemy tu hodować także niektóre odmiany żywotników, czyli popularne tuje - zwłaszcza ''Danica'' czy ''Smaragd''.    

Jakie rośliny na taras? Trawy

Jakie rośliny na taras dobrze prezentują się właśnie jesienią? Warto stawiać na trawy. Możemy cieszyć nasz wzrok nie tylko przebarwionymi liśćmi, ale i okazałymi kwiatostanami. Jakie gatunki warto wybierać? Z pewnością będą to czerwonolistna trawa ''Red Baron'', ale też rozplenice i miskanty. Na pewno dobrze sprawdzi się też kostrzewa popielata. 

Miskant chiński. Zdjęcie ilustracyjneMiskant chiński. Zdjęcie ilustracyjne Ksenia Lada/shutterstock

Jak dbać o rośliny balkonowe przed zimą?

Bardzo ważne jest to, że również dla roślin nadchodząca zima może być okresem trudnym. Jak dbać o rośliny balkonowe i jak je przygotować do tego ciężkiego czasu? Wiele zależy od tego, jakie rośliny hodujemy. Część roślin przycina się na wysokość 20 cm i przenosi do ciepłego miejsca na zimę. Te, które mogą zimować na dworze, również trzeba zabezpieczyć. Pomocna będzie agrowłóknina, ale też kora, trociny lub słomiane maty.  

Zobacz też: Kwiaty pnące - dzięki nim każdy balkon czy taras przemienią się w miejsce pełne uroku

Zobacz wideo Balkonowy kwietnik ze skrzynki po owocach. Efekt murowany, a wykonanie dziecinnie proste!
Więcej o: