Taras - jak go urządzić jesienią? Aranżacje i inspiracje

O czym pamiętać, gdy zechcemy zaaranżować taras jesienią? Ciekawe rośliny, kwiaty i koniecznie przytulne miejsce, gdzie będziemy mogli korzystać z ostatnich słonecznych dni - tego wszystkiego nie może zabraknąć.

Jak urządzić taras i jak go zabezpieczyć?

Na co zwracać uwagę przy aranżacji przydomowej przestrzeni jesienią? Jak urządzić taras, by dobrze służył także podczas jesiennych ciepłych dni? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nadchodzi czas bardzo złej pogody i trudnych warunków przede wszystkim dla drewna. Trzeba więc je zabezpieczyć np. poprzez olejowanie. Kolejną ważną kwestią jest naprawa wszelkich ubytków. O ile to możliwe, warto pozostawić na pozostawienie tu choćby niewielkiego kącika, który można wykorzystać w cieplejsze dni. Dobrze, by istniało tu zadaszenie i jakaś osłona od wiatru. Niekiedy wykorzystuje się maty osłonowe, innym razem wręcz montuje płyty plexi. 

Meble na taras - nie rezygnuj z nich zbyt łatwo

Integralną częścią tarasu jest kącik wypoczynkowy - w nim zaś główne miejsce zajmują meble na taras. Jesienią naszą uwagę powinna zajmować konserwacja krzeseł, ławek i stołu. Dotyczy to zwłaszcza mebli drewnianych, które trzeba oczyścić i zaimpregnować tak, żeby zima nie była im straszna. Podobnie powinni postępować właściciele kompletów metalowych. Chociaż niektóre meble na taras są bardzo wrażliwe na niskie temperatury i złe warunki, choćby te wykonane z naturalnego rattanu, to większość może jeszcze przez jakiś czas pozostać na tarasie. Nie chodzi o to, żeby np. drewniane krzesła i stoły pozostawały na zewnątrz przez cały sezon, ale warto pozostawić część z nich po to, by przyjemniej można było wykorzystać ostatnie ciepłe dni na świeżym powietrzu.  

 

Taras - inspiracje ze światłem i ciepłem

Jak sprawić, by także jesienią chciało nam się wychodzić na taras? Inspiracje warto czerpać z tych osób, które dbają o to, by także w tej porze był on przytulny i kolorowy. Jak osiągnąć taki efekt? Nie jest to wcale takie trudne. Przede wszystkim trzeba zadbać o żywe kolory, które ubarwią tę przestrzeń. Ciepłe pledy będą tworzyć wrażenie przytulności. W podobny sposób zadziałają świece i dodatkowe oświetlenie. Wykorzystać można choćby urokliwie wyglądające cotton balls. Od kilku sezonów bardzo popularne są gazowe ogrzewacze na taras. Dzięki nim realnie będzie nam dane poczuć ciepło nawet w trakcie chłodnych jesiennych dni. 

 

Ozdoby na taras inspirowane jesienią

Jesienią z łatwością wyczarujemy ciekawe ozdoby na taras. Wiele z nich to propozycje DIY. Można więc samemu lub z udziałem dzieci tworzyć barwne kompozycje bukietowe z liści, suszonych kwiatów i niewielkich owoców. Osoby o nieco większej wprawie mogą spróbować tworzenia jesiennych wieńców. Taras mogą też ozdobić kolorowe girlandy z jesiennych liści i kosze pełne owoców. Oczywiście nie powinno zabraknąć dyni - najlepiej w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach.   

 

Taras - aranżacje z ciekawymi roślinami

Jak zadbać o piękny jesienny taras? Aranżacja tego miejsca nie może być pozbawiona kwiatów. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy przyjąć różne strategie. Jeśli zależy nam na bardziej rustykalnym wyglądzie tej przestrzeni, to postawmy na chryzantemy, astry i jeżówki. W wielu różnych aranżacjach sprawdzą się wrzosy i wrzośce. Tam, gdzie za cel przyjęto nowoczesny wygląd tarasu, śmiało można wykorzystywać rośliny zimozielone i niewielkie iglaki. Przykładami mogą być bluszcz pospolity, cyprysik groszkowaty, cyprysik Lawsona, tuja Danica, bukszpany niewielkie świerki (np. świerk biały Daisy White lub Conica). Zawsze na jesiennym tarasie świetnie wypadać będą liczni przedstawiciele traw - kostrzewy, rozplenice i miskanty. 

Zobacz też: Pnącze - jak je uprawiać i jakie gatunki roślin najlepiej sprawdzą się na balkonie?

Zobacz wideo Uprawa roślin na balkonie - czego potrzebujesz, co można zasiać, na co zwrócić uwagę?
Więcej o: