Balkon francuski: co to jest? Aranżacje, pomysły, inspiracje

Czym wyróżnia się balkon francuski? Określenie to nie jest może zbyt popularne, jednak rozwiązania tego typu spotyka się także w naszym kraju. Jak urządzić miniaturowy balkon z okazałą balustradą?

Balkon francuski - co to jest? Sprawdzamy!

Jak wygląda balkon francuski? Co to jest? Nie jest przypadkiem, że inna nazwa takiego rozwiązania architektonicznego to okno francuskie lub porte-fenêtre (fr. porte - drzwi, fenêtre - okno). W tym przypadku balkonem jest jedynie powierzchnia dużego okna, którą ograniczono okazałą balustradą. Nie jest trudno zgadnąć, że takie rozwiązanie przybyło do nas z Francji. Działo się to w epoce baroku. Wówczas takie rozwiązania o ozdobnym charakterze wykorzystywano w budownictwie pałacowym. Pozwalało ono dobrze doświetlić długie i wąskie pomieszczenia. Niestety, balkony francuskie często nie były dość szczelne, co obniżało komfort korzystania z wnętrz.

Balkon francuski - balustrada. Jaka powinna być?

Jak powinien wyglądać balkon francuski? Balustrada jest jego niezbędnym elementem. W dawnych pałacach spełniała rolę nie tylko zabezpieczenia, ale była też kunsztownie wykonaną ozdobą. Wykuwano ją z dużym artyzmem po to, by zdobiła sięgające sufitu okazałe okno. Ideę balkonu francuskiego zaadaptowano we współczesnym budownictwie. Takie rozwiązanie bywa wykorzystane tam, gdzie z jakiegoś powodu elewacja ma mieć płaski charakter. Obowiązuje zasada, że taki balkon może znajdować się maksymalnie 25 m nad ziemią. Oczywiście współcześnie balustrady wyglądają zwykle zupełnie inaczej. Zastosowanie ma tu raczej minimalizm, niż artystyczny kunszt i wyszukane zdobnictwo. W niektórych przypadkach przytwierdza się w tym miejscu płytę z hartowanego szkła.

Balkon francuski. Zdjęcie ilustracyjneBalkon francuski. Zdjęcie ilustracyjne Blue Corner Studio/shutterstock

Jak urządzić balkon francuski w interesujący sposób?

Jak urządzić balkon francuski tak, żeby prezentował się ciekawie? Możliwości są tu znacznie mniejsze, niż w przypadku zwykłego balkonu. Nie ma możliwości, żeby ustawić w tym miejscu ciekawe meble lub postawić na ozdoby zajmujące dużo miejsca. Częściej wykorzystuje się bardziej subtelne elementy zdobnicze, chętnie sięgając przy tym po rośliny. Wyglądanie z salonu będzie z pewnością przyjemniejsze, gdy towarzyszyć będą nam ulubione gatunki kwiatów.  Niekiedy uzyskanie ciekawego efektu możliwe jest też dzięki zastosowaniu lamp solarnych, światełek lub ozdobnych girland cotton balls. Z pewnością takie akcenty dodadzą uroku balkonowi francuskiemu niezależnie od tego, z jakiego materiału i w jakim stylu wykonana została elewacja. 

Balkon francuski - aranżacje z kwiatami 

Jak ozdobić balkon francuski? Aranżacje z kwiatami i roślinami mogą go upiększać nawet przez cały rok. Także jesienią można wystawić tu wrzosy, ozdobne trawy lub miniaturowe iglaki. W przypadku balustrad w stylu prowansalskim piękną ozdobę będzie stanowić winobluszcz pospolity lub bluszcz pospolity Hedera o zimozielonych liściach. Warto zadbać o to, by do naszej dyspozycji był choćby nieduży parapet - zyskamy wtedy większe możliwości odnośnie ustawienia tu roślin w większych i cięższych doniczkach. Ważne jest to, by wybór kwiatów połączony był z tym, po której stronie znajduje się balkon francuski. Ekspozycja południowa wymusza na nas wybór roślin odpornych na silne nasłonecznienia, północna zaś cieniolubnych.    

Balkon francuski - dekoracje. Jakie akcenty warto tu wprowadzić? 

W jaki sposób przybrać balkon francuski? Dekoracje mogą mieć charakter sezonowy. Bez wątpienia znajdziemy ciekawe akcenty także jesienią. Obok wspominanych elementów urokliwego oświetlenia, warto postawić np. na girlandy z kolorowych jesiennych liści, szyszek i kwiatów. Z tych samych materiałów zrobimy niezwykle efektowny jesienny wieniec - idealny do zawieszenia go na barierce.

Zobacz też: Kwiaty pnące - dzięki nim każdy balkon czy taras przemienią się w miejsce pełne uroku

Zobacz wideo Uprawa roślin na balkonie - czego potrzebujesz, co można zasiać, na co zwrócić uwagę?
Więcej o: