Zalewasz gorącą patelnię zimną wodą? Lepiej tak nie rób. Szybko będzie do wyrzucenia

Jak prawidłowo myć patelnię? Pozornie to banalnie prosta czynność. Mimo to wielu osobom zdarza się popełniać błędy, przez które patelnia szybko się niszczy. To między innymi zalewanie jej wodą, gdy jest jeszcze gorąca.

Wiele z nas odruchowo zalewa nagrzaną patelnię zimną wodą. Okazuje się jednak, że nie powinniśmy tego robić. Powód? W ten sposób przyczyniamy się do jej uszkodzenia. Dlatego też lepiej oduczyć się tego nawyku, jeśli chcemy, by patelnia służyła nam przez lata.

Zobacz wideo Jak wyjąć skorupkę z jajecznicy?

Zalewasz patelnię gorącą wodą? To błąd

Gorącej patelni nigdy nie powinniśmy zalewać zimną wodą. Nagła zmiana temperatury powoduje szok termiczny. A to z kolei prowadzi do stopniowego niszczenia naczynia. Dotyczy to zwłaszcza popularnych patelni teflonowych. Gdy robimy to regularnie, bardzo patelnia szybko traci swoje właściwości. Jej powierzchnia może się wypaczyć i zacząć pękać. Z kolei dno naczynia szybko staje się nierówne.

Jak myć patelnię, by służyła jak najdłużej?

Jak więc należy prawidłowo myć patelnię, by służyła nam ona jak najdłużej? Warto przede wszystkim odczekać kilkanaście minut po przygotowywaniu potraw. Wówczas naczynie osiągnie temperaturę pokojową. Po upływie mniej więcej piętnastu minut możemy zalać je już wodą. 

Przypalone spody patelni - co z nim zrobić?

Inny powszechny problem to przypalone spody patelni. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście regularnie mycie naczyń z obu stron, a nie tylko wewnątrz. Jednak rzadko o tym pamiętamy. W takich przypadkach pomocna okazuje się soda.

  • Do dużej miski wsyp 1/2 szklanki sody oczyszczonej i dolej dużo gorącej wody;
  • do środka włóż patelnią (pamiętaj o tym, by spód i przypalone ścianki znalazły się powierzchnią);
  • Pozostaw naczynie na kilkanaście minut, po czym zetrzyj brud za pomocą drucianej gąbki;
  • zabieg możesz powtórzyć kilkukrotnie, jeśli spalenizna schodzi z dużym oporem.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę: TUTAJ

Może cię także zainteresować:

Więcej o: