Kiedy są andrzejki? Data nie jest taka oczywista

Kiedy są andrzejki? Ta listopadowa noc pełna wróżb, z których mamy poznać swoją przyszłość jest ostatnią okazją do hucznych zabaw przed adwentem. Z datą jest trochę zamieszania. Obchodzimy andrzejki 29 czy 30 listopada?

Andrzejki to bardzo popularny zwyczaj. Na ten wieczór szczególnie czekają dzieci, które chętnie biorą udział w zabawach związanych z wróżeniem i czarami. Jednak wśród entuzjastów tej listopadowej nocy nie brakuje dorosłych, którzy liczą, że dzięki andrzejkowym wróżbom poznają swoją przyszłość. 

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Kiedy są andrzejki? Skąd wywodzi się ten zwyczaj? 

Andrzejki to inaczej wigilia imienin świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Historycy nadal nie ustalili dokładnie pochodzenia andrzejek. Istnieją liczne przypuszczenia na ten temat. Jedno z nich mówi, że andrzejkowe wróżby narodziły się w starożytnej Grecji.

Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada - w tym roku będzie to noc z poniedziałku na wtorek. Ten wieczór to idealny moment na organizowanie imprez i spotkań z bliskimi, aby wspólnie wywróżyć sobie przyszłość. Warto wiedzieć, że kiedyś w andrzejki wróżyły sobie tylko panny, które szukały męża. Mężczyźni natomiast wróżyli sobie w katarzynki. Teraz andrzejki obchodzą wszyscy. 

Andrzejki to listopadowa noc pełna najrozmaitszych wróżb i zwyczajów, podczas której możemy dowiedzieć się, jaka przyszłość nas czeka. Dzień ten jest zarazem końcem starego i początkiem nowego roku liturgicznego. Potocznie nazywany także ostatkami, ze względu na fakt, że noc ta jest ostatnią okazją do zabaw przed zbliżającym się adwentem. Dotychczas tego dnia odbywały się huczne zabawy i imprezy. Kiedy wypadają? Z jakimi zwyczajami się wiążą? Poniżej wyjaśniamy!

Andrzejki 2021. Zwyczaje andrzejkowe to nie tylko lanie wosku

Kiedyś wieczory andrzejkowe były naprawdę hucznie obchodzone. Urządzano bale i imprezy, podczas których przeprowadzano rozmaite wróżby. Teraz wróżby pojawiają się coraz rzadziej, ale imprezy andrzejkowe to tradycja, która jeszcze długo będzie przez Polaków kultywowana. 

Wśród najpopularniejszych andrzejkowych zabaw trzeba wymienić: lanie wosku, wróżenie z kart, zabawa w kubeczki, sypanie soli, układanie butów, rzuty monetą, wyławianie jabłek czy dziurawienie papierowych serc z imionami

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę

Więcej o: