Zmiana czasu na zimowy 2021. Możliwe, że to ostatni raz, kiedy przestawiamy zegarki

Kiedy zmieniamy czas na zimowy? Zmiana czasu na zimowy 2021 już niedługo. Bardzo możliwe, że to ostatni raz kiedy przestawiamy zegarki. Co jest tego powodem i co na tym zyskamy?

Zmiana czasu to już swego rodzaju tradycja. Zwyczaj, którego pomysłodawcą był Benjamin Franklin, a zapoczątkowali go Niemcy jest dla nas tak oczywisty, że niektóre zegarki są zaprogramowane tak, aby przestawiały się same. Jednocześnie jest to dla wielu osób jeden z największych zwiastunów nadchodzącej zimy, czy lata. Z początku zmiana czasu miała na celu wspomóc oszczędzanie. Chodziło o żarówki, a także wydajność podczas pracy. Organizm ludzki w założeniu pracował o wiele lepiej, jeśli pora dnia za oknem zmieniała się proporcjonalnie wcześniej lub później. Dziś zmiana czasu ma więcej przeciwników, niż zwolenników, a ankieta przeprowadzona przez Parlament Europejski kilka lat temu wykazała, że nie ma sensu aby kontynuować ten zwyczaj i czas wcielić zmiany w życie.

Zobacz wideo

Zmiana czasu na zimowy 2021 już niedługo. Kiedy dokładnie?

W całej Unii Europejskiej zmiana czasu na letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 22:00, 00:00, 01:00, 02:00 lub 03:00 czasu lokalnego) i zegary przestawia się godzinę do przodu. Natomiast w ostatnią niedzielę października o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 23:00, 1:00, 2:00, 3:00 lub 4:00 czasu lokalnego), zegarki przestawiamy o godzinę do tyłu na czas zimowy. Dzięki temu noce będą dłuższe, a dni krótsze. W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. Ustawa obowiązuje do końca 2021 roku. Ciekawostką jest, że nie w każdym roku zmieniano czas o tej samej godzinie. W Polsce z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z 1962 roku, czas przesunięty w nocy z 26 maja na 27 maja był z godziny 1:00 na godzinę 2:00.

Jakie są plusy i minusy zmiany czasu? Kiedy przestawiamy zegarki śpimy dłużej

Jednym z największych plusów zmiany czasu na zimowy jest to, że śpimy o godzinę dłużej. Niestety, dla wielu jest to również duży minus. Pewne osoby które mają usystematyzowany porządek dnia mogą skarżyć się na bezsenność i bóle głowy. Zmiana czasu jest przez niektórych odczuwana niemal fizycznie, ponieważ organizm reaguje na zmianę przyzwyczajeń. Również z tego powodu zmiana czasu zdaniem wielu powinna się skończyć. Kolejny plus to w teorii oszczędność energii elektrycznej. 

Kiedy przestawiamy zegarki po raz ostatni? Możliwe, ze to jeszcze w tym roku

Ankieta przeprowadzona przez parlament europejski jednoznacznie wykazała, że społeczność nie chce kontynuować tradycji zmiany czasu. Stworzono zatem projekt ustawy o zniesieniu zmiany czasu w całej Europie. Po raz ostatni miało to mieć miejsce w 2021 roku. Niestety, ze względu na pandemię wirusa COVID-19 projekt utknął w martwym punkcie i chwilowo czekamy na jego wskrzeszenie. 

Więcej o: