Kiedy wypada dzień nauczyciela i czy jest dniem wolnym? To bardzo niedługo!

Dzień Nauczyciela jest popularną nazwą Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu uczniowie dziękują swoim opiekunom za trud włożony w ich rozwój. Kiedy przypada to święto i czy to dzień wolny od nauki?

Dzień Edukacji Narodowej już niedługo. To święto wszystkich pracowników oświaty, którzy pomagają w edukacji dzieci i młodych dorosłych. Dla wielu osób nadal jest pytaniem czy dzień nauczyciela jest dniem wolnym dla uczniów i pracowników oświaty. Zgodnie z Kartą Nauczyciela, istnieje takie prawo. W rzeczywistości wygląda to jednak nieco inaczej. Kiedy wypada dzień nauczyciela 2021 i czy jest wolny?

Zobacz wideo Czy czterodniowy tydzień pracy ma sens?

Kiedy wypada dzień nauczyciela? To już niedługo

Dzień Nauczyciela każdego roku przypada tego samego dnia, czyli 14 października. W tym roku jest to czwartek. Nie jest to przypadkowa data i ma szczególne znaczenie. Jest upamiętnieniem rocznicy powstania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku.

Marta 'Mandaryna' Wiśniewska Ta sukienka Mandaryny za mniej niż 60 złotych to modowy hit

Czy dzień nauczyciela jest wolny? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Zgodnie z artykułem 74. Karty Nauczyciela, w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. Nie oznacza to jednak, że w tym dniu nauczyciele i uczniowie nie przychodzą do szkoły. W placówkach organizowane są konkursy, zabawy i zajęcia integracyjne. Lekcje mają charakter luźniejszy niż zazwyczaj, ale są obowiązkowe. 

Black friday Black Friday 2021. Kiedy rozpocznie się szaleństwo tańszych zakupów?

"Prezenty" na dzień nauczyciela. Jakie reformy szykuje rząd?

Niedawno na antenie Radia Zet wiceminister zaznaczył, że są możliwe znaczne podwyżki dla nauczycieli. Rząd zapowiedział, że prawie 8 mld zł przeznaczy na podwyżkę pensji dla nauczycieli niezależnie od stopnia awansu zawodowego. Wiceminister został zapytany na antenie radia m.in o prezenty na dzień nauczyciela. Z optymizmem stwierdził że „jest ich chyba dużo".

Od zapowiedzi istotnej podwyżki, a jestem z rodziny nauczycielskiej i nie pamiętam podwyżki, która sięgałaby ponad 30 proc., przez olbrzymie środki finansowe, które w ramach różnych programów staramy się w szkole zaimplementować 

O rzeczywistych podwyżkach dla nauczycieli przekonamy się niedługo. 

Więcej o: